Vjosa Osmani tregoi çfarë diskutoi me Escobar-in

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vjosa Osmani deklaroi për mediat pas takimin me Escobar-in, se i kishte shprehur të dërguarit të SHBA-së për Ballkanin angazhimin e Kosovës në përmbushjen e synimeve të përbashkëta, në një kohë të vështirë për Europën.

“Kosova mbetet jashtëzakonisht e përkushtuar për të bërë gjithçka që mundet për të mbështetur aleatët tanë në mbrojtje të paqes dhe demokracisë,” – u shpreh Osmani, e cila nënvizoi se diçka e tillë është reflektuar dhe në politikën e jashtme, në sanksionet ndaj Rusisë dhe mbështetjen për Ukrainën.

Ajo u shpreh se gjatë takimit u diskutua nevoja për të ecur përpara në procesin e dialogut.

- Advertisement -

Osmani shtoi se kishte theksuar se Kosova ka qenë gjithnjë pala konstruktive, por është e gatshme ta rrisë angazhimin për të intensifikuar procesin. Presidentja e Kosovës kishte shprehur gjithashtu shqetësimin për mosrespektimin e marrëveshjeve nga ana e Serbisë.

Ajo sqaroi se i ka adresuar Gabriel Escobar-in një sërë çështjesh të cilat, në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtarë, do të marrin zgjidhje.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×