Vlerësimi i Eurostat, rritet inflacioni bazë në BE, bie lehtë ai total

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Inflacioni bazë në zonën Euro u rrit në muajin shkurt, sipas një vlerësimi të publikuar të enjten nga Agjencia evropiane e statistikave.

Sipas Eurostat, inflacioni bazë, që përjashton çmimet e energjisë dhe ushqimit për shkak të paqëndrueshmërisë së tyre, u rrit në 5.6 për qind muajin e kaluar nga 5.3 që ishte në janar.

Kuota në fjalë është më shumë se dyfishi i asaj të regjistruar në shkurtin e vitit 2022.

- Advertisement -

Ndërkohë, inflacioni total pritet të zbresë në 8.5 për qind nga 8.6 që ishte në janar. Nëse shifra konfirmohet më vonë gjatë muajit, ajo do të përbëjë muajin e katërt rresht të rënies.

Ngadalësimi ka gjasa të jetë pasojë e çmimeve të energjisë që po lehtësohen më tej, me një kuotë vjetore që ka rënë në 13.7% krahasuar me 18.9 që ishte në janar.

Kjo i atribuohet nga ana tjetër temperaturave më të buta se zakonisht të verifikuara në vjeshtë dhe në fillim të dimrit, ruajtjes së rezervave të gazit dhe planeve për kursimin e energjisë në bllokun e 27 vendeve anëtare, që ka regjistruar një rënie të çmimeve të gazit në nivele të paregjistruara që kur Rusia pushtoi Ukrainën një vit më parë.

Megjithatë, çmimet për ushqimet, alkoolin, duhanin dhe mallrat e tjera që nuk kanë lidhje me industrinë energjetike dyshohet se janë rritur muaj pas muaji.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Caktoi fituesin në zgjedhje, KAS merr vendimin për kutinë e burgut të Rrogozhinës

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ ka rrëzuar kërkesën e koalicionit "Bashkë Fitojmë" për të mos përfshirë në tabelën përmbledhëse të rezultateve kutinë...

Abdixhiku: Situata shqetësuese dhe e paqartë në Kosovë, thirrja për Kurtin e Osmanin

Ditën e sotme të dërguarit e SHBA dhe BE, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak kanë zhvilluar takim me krerët e opozitës në Kosovë. Kreu i LDK-së...

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Bledar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...

TË FUNDIT

Caktoi fituesin në zgjedhje, KAS merr vendimin për kutinë e burgut të Rrogozhinës

Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve në KQZ ka rrëzuar kërkesën e koalicionit "Bashkë Fitojmë" për të mos përfshirë në tabelën përmbledhëse të rezultateve kutinë...

Abdixhiku: Situata shqetësuese dhe e paqartë në Kosovë, thirrja për Kurtin e Osmanin

Ditën e sotme të dërguarit e SHBA dhe BE, Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak kanë zhvilluar takim me krerët e opozitës në Kosovë. Kreu i LDK-së...

Deputetët e opozitës po bëjnë pazare për postin! Ja çfarë zbulon gazetari

Gazetari Bledar Deda ishte këtë të martë i ftuar në Euronews Albania për të folur rreth situatës pas zgjedhore në Partinë Demokratike dhe grupimin...

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Një person është arrestuar në Krujë dhe djali i tij është shpallur në kërkim, pasi në banesën e tij në Nikël të Krujës kishin...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analisti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×