English

Von Der Leyen: Bisedimet e anëtarësimit të Ukrainës do jenë ‘gdhendura në histori’

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vendimi i liderëve të BE-së për të hapur bisedimet e anëtarësimit me Ukrainën dhe fqinjin e saj, Moldavinë, do të “gdhendet në historinë e bashkimit tonë”, tha presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen.

- Advertisement -

Përmes një postimi në rrjetin social “X”, ajo tha se ky i sotmi ishte një “vendim strategjik”.

“Udhëheqësit kanë vendosur të hapin negociatat e anëtarësimit me Ukrainën dhe Moldavinë dhe t’i japin Gjeorgjisë statusin e kandidatit”, shkroi ajo më tej.

“Krenar që kemi mbajtur premtimet tona dhe jemi të kënaqur për partnerët tanë”, tha Von Der Leyen.

Kujtojmë se kryeministri hungarez Viktor Orban pranoi të linte dhomën për votim, duke e ditur se liderët e tjerë të BE-së do të vazhdonin dhe do të vendosnin.

Ai abstenoi duke e cilësuar si “vendim të keq” nisjen e bisedimeve të anëtarësimit të Ukrainës e Moldavisë.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×