“Vuçiç ankohej dhe gënjente”, Osmani: Takimi me këmbënguljen e Scholz dhe Macron

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në një konferencë për media pas samitit të dytë të liderëve të Komunitetit Politik Evropian, tha se takimi me Vuçiçin ishte një kërkesë nga presidenti Macron dhe kancelari Scholz.

Ajo theksoi se ishte një takim informal dhe jo negociues.

Osmani u shpreh se presidenti serb, Vuçiç “ankohej, vajtonte dhe nuk tregonte të vërtetën në takimin me të”.

- Advertisement -

“Nuk kisha asnjë plan të takohesha me Vuçiçin. Sigurisht, dialogu në mes Kosovës dhe Serbisë është i vazhdueshëm në Bruksel. Ishte një insistim që nga mëngjesi nga shumica e liderëve evropianë dhe sigurisht, si presidentja e njerëzve të Kosovës dua të tregoj konstruktivitetin që është një virtyt i popullit tonë, të tregojmë vullnetin se mund të flasim me të gjithë. Kjo nuk është hera e parë që e gjejmë veten me Vuçiçin në një takim të tillë. Por më duhet të them se ky takim, i cili ishte një takim me insistimin e presidentit Macron dhe kancelarit Scholz, kërkesë e tyre të cilën e respektova, duke qenë se janë disa nga aleatët tanë më të afërt, nuk ishte një takim negociues, por një shkëmbim pikëpamjesh. Mund të them se Vuçiç shkëmbeu pamjet, ai vajtonte dhe ankohej dhe sigurisht, nuk tregonte të vërtetën që është një virtyt i tij”, tha ajo.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...

Mentor Kikia zbulon skemën: Paraja e ngrirë në Tiranë që s’po kontrollohet dot

Gazetari Mentor Kikia foli në “Now me Erla Mëhillin” për taksat që vilen nga qeveria si dhe për çmimet e pronave në Tiranë, ku...

‘Ke 20 vjet që veç flet’, Arlind Qori i kthehet ndërtuesve: Shkatërruat Tiranën

Kreu i lëvizjes Bashkë, Arlind Qori debatoi në emisionin Now në Euronews Albania me kreun e shoqatës së ndërtuesve, Erjon Harizi lidhur me numrin...

TË FUNDIT

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...

Mentor Kikia zbulon skemën: Paraja e ngrirë në Tiranë që s’po kontrollohet dot

Gazetari Mentor Kikia foli në “Now me Erla Mëhillin” për taksat që vilen nga qeveria si dhe për çmimet e pronave në Tiranë, ku...

‘Ke 20 vjet që veç flet’, Arlind Qori i kthehet ndërtuesve: Shkatërruat Tiranën

Kreu i lëvizjes Bashkë, Arlind Qori debatoi në emisionin Now në Euronews Albania me kreun e shoqatës së ndërtuesve, Erjon Harizi lidhur me numrin...

Paralajmëron Harizi: Apartamentet në Tiranë do shiten 15 mijë euro më shumë

Kreu i shoqatës së ndërtuesve, Erjon Harizi tha në “Now me Erla Mëhillin” se apartamentet në Tiranë do të shiten 15 mijë euro më...

Kreu i ndërtuesve: Shkoi 3000-4000 euro m2 i apartamentit në ish-Bllok

Kreu i shoqatës së ndërtuesve Erjon Harizi tha në emisionin Now në Euronews Albania se çmimi i apartamenteve në zonën e ish-Bllokut ka arritur...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×