Vuçiç: Kurti mbështetet në forcën e vendeve të fuqishme perëndimore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti mbështetet kryesisht në forcën e vendeve të mëdha dhe më të fuqishme nga Perëndimi dhe mendon se kët shtete do ta detyrojnë Serbinë të pranojë diçka, por në asnjë mënyrë nuk do t’i përmbahet asaj që është nënshkruar.

I pyetur se çfarë mund të ndodhë në negociatat e ardhshme ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, duke pasur parasysh deklaratën e  Kurtit se për të çështja e statusit të Kosovës kishte përfunduar në korrik të vitit 2010, kur Serbia e ngriti çështjen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, Vuçiq u shpreh se ka frikë nga ngjarjet e ardhshme, shkruan Euronews Serbia.

“Nëse Kurti thotë se për të ka përfunduar çështja e statusit, mirë. Unë i jam mirënjohës sepse edhe për mua ka përfunduar çështja e statusit. Përfundimin e çështjes së statusit e bazoj në një akt më të rëndësishëm, që është Karta e OKB-së dhe Rezoluta 1244 e OKB-së, nëse është kështu, atëherë mund të them vetëm se nuk kam shumë shpresë, por vetëm frikë nga ngjarjet e ardhshme”, theksoi Vuçiç.

- Advertisement -

Ai shtoi se shqiptarët mendojnë se problemet në veri të Kosovës mund t’i zgjidhin me polici speciale, por nuk e kuptojnë se vetëm po e inkurajojnë popullin serb që të jetë gjithnjë e më shumë të vendosur kundër tyre.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

TË FUNDIT

Berisha zbulon si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me PL e aleatët

Ish-kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka zbuluar si do të ndahen kandidatët e këshillave bashkiakë me Partinë e Lirisë dhe me...

Berisha: Janë 5 mijë kandidatura të propozuara për anëtarë të Këshillave Bashkiakë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka mbajtur mbrëmjen e kësaj të shtune një mbledhje të Kryesisë të grupimit që përfqaëson në Partinë Demokratike. Në fjalën e...

Zyrtare| Emrat kandidatëve të Partisë Socialiste për 61 bashkitë e vendit

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale...

Zbardhen emrat e kandidatëve për 13 bashkitë e qarkut Fier dhe Vlorë

Ka përfunduar pas dy orësh mbledhja e Kryesisë së Parisë Socialiste, ku u caktuan emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet loakle...

Zbardhen emrat e kandidatëve të PS në qarkun e Durrësit (EMRAT)

Janë zbardhur emrat e kandidatëve për bashkitë e qarkut të Durrësit në zgjedhjet e 14 majit. Vihet re se në këtë qark nuk ka asnjë...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×