English

Xi-Blinkenit: Kina dhe SHBA-ja duhet të jenë partnerë dhe jo rivalë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti kinez Xi Jinping të premten i tha kryediplomatit amerikan Antony Blinken se dy ekonomitë më të mëdha në botë duhet të jenë partnerë dhe jo rivalë.

- Advertisement -

Blinken, në Kinë për herë të dytë në më pak se një vit, u takua me politikanë kryesorë kinezë në kryeqytetin Pekin, ku zyrtarët amerikanë thanë se ai do të ngrinte drejtpërdrejt fusha vendimtare të dallimeve, duke përfshirë Rusinë, Tajvanin dhe tregtinë.

Duke takuar Blinken , Xi tha se të dy vendet kishin “bërë një përparim pozitiv” që kur ai u takua me presidentin e SHBA Joe Biden vitin e kaluar, sipas transmetuesit shtetëror CCTV.

“Të dy vendet duhet të jenë partnerë, jo rivalë”, tha Xi.

“Ka ende një sërë çështjesh që duhet të zgjidhen dhe ka ende vend për përpjekje të mëtejshme”, shtoi lideri kinez.

“Shpresojmë që SHBA-ja gjithashtu mund të ketë një pikëpamje pozitive për zhvillimin e Kinës”, shtoi ai.

“Kur të zgjidhet ky problem themelor… marrëdhëniet vërtet mund të stabilizohen, të përmirësohen dhe të ecin përpara”.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?