Zbardhet biseda në Bruksel mes Miroslav Lajçakut dhe Besnik Bislimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, zhvilloi takime dypalëshe në Bruksel me Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Në këtë takim, u diskutua mbi rrugën përpara në procesin e dialogut, ku Bislimi theksoi rëndësinë e fokusimit të bisedimeve në normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Ai është shrprehur se nuk duhet të ketë shpërqendrime të qëllimshme nga bisedimet për normalizimin e plotë nga veprime që synojnë përshkallëzimin në terren.

- Advertisement -

Ndër të tjera, Bislimi përsëriti interesimin e Kosovës për të vazhduar me takime të rregullta në Bruksel, për elementet e normalizimit të plotë të marrëdhënieve, me njohjen reciproke në qendër.

Palët diskutuan gjithashtu dhe opsionet për konvertimin e suksesshëm të të gjitha targave ilegale, në ato legale.

Lajçak u shpreh se është urgjente të gjendet një zgjidhje për këtë çështje.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

Gjendet i vdekur në hotel turisti spanjoll, dyshimet e para

Një turist spanjoll është gjetur i pajetë në dhomën e një hoteli në Karavasta, Divjakë. Sipas policisë, shtetasi spanjoll F. C., 47 vjeç, dyshohet...

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

Brikena Kasmi, ish-zv.ministre e Drejtësisë tha në emisionin Now në Euronews Albania se rasti i Arben Ahmetajt është trumbetuar shumë në media, por duhet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×