Zbulohen akuzat ndaj Fatmir Mediut, “Gërdeci” do hetohet dhe për pastrim parash

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SPAK njoftoi këtë të mërkurë mbylljen e hetimeve në lidhje me ish-ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu për çështjen “Gërdeci”.

Gazetari i Euronews Albania, Eni Ferhati, bën me dije se Mediu akuzohet nga Prokuroria e Posaçme për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës” dhe Shpërdorim i detyrës” në bashkëpunim me subjekt ushtarak-kuadër komandues

Gazetari zbulon se Mediu i mohoi akuzat në gjykatë dhe tha se në cilësinë e ministrit të Mbrojtjes ka zbatuar vetëm VKM-të e dala për demontimin e armëve.

- Advertisement -

“Prokuroria e Posaçme ka dërguar në GJKKO dosjen ndaj ish-ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu, me dy akuza atë të “Shpërdorimit të Detyrës” dhe “Shpërdorim i detyrës” në bashkëpunim me subjekt ushtarak-kuadër komandues.

Gjatë komunikimit që iu bë zotit Mediu të akuzave, ai nuk i pranoi ato duke thënë se në cilësinë e ministrit të Mbrojtjes ka zbatuar të gjitha VKM-të e dala për demontimin e armëve në fabrikën e Gërdecit”, tha Ferhati.

Krahas Mediut per të cilin është dorëzuar kërkesa në GJKKO për gjykim për akuzat e “Shpërdorimit të detyrës” dhe “Shpërdorim i detyrës” në bashkëpunim me subjekt ushtarak-kuadër komandues SPAK ka hapur hetim më vete edhe për akuzat e pastrimit të parave dhe korrupsionit lidhur me çështjen e Gërdecit.

“Në kuadër të këtij proçedimi penal janë kryer gjithashtu veprime të mëtejshme në lidhje me proçedurën e shitjes së municioneve luftarake nga Ministria e Mbrojtjes dhe ndërmarrja “MEICO” ndaj shoqërive të huaja “Evdin” ltd, me seli në Qipro dhe “AEY”, me seli në Florida”, njofton SPAK.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Gërdeci”, shtyhet seanca paraprake për Mediun në GJKKO, flet Zamira Durda

Është shtyrë seanca për ish-ministrin Fatmir Mediu, i cili akuzohet për ngjarjen e Gërdecit ku humbën jetën 26 persona. Seanca e cila ka nisur prej...

Bogdani: Vendimet e KQZ-së dhe KAS-it të përkohshme, vendos Kolegji Zgjedhor

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Gerti Bogdani thotë se vendimet e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) dhe Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve (KAS), në lidhje...

48 orë paraburgim, kreu i federatës së Kosovës përfundon në spital pas arrestimit

Presidenti i federatës së futbollit në Kosovë është arrestuar. Agim Ademi i cili është edhe babai i këngëtarit të njohur Capital T. Sipas raportimit...

TË FUNDIT

“Gërdeci”, shtyhet seanca paraprake për Mediun në GJKKO, flet Zamira Durda

Është shtyrë seanca për ish-ministrin Fatmir Mediu, i cili akuzohet për ngjarjen e Gërdecit ku humbën jetën 26 persona. Seanca e cila ka nisur prej...

Bogdani: Vendimet e KQZ-së dhe KAS-it të përkohshme, vendos Kolegji Zgjedhor

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Gerti Bogdani thotë se vendimet e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) dhe Komisionit të Ankimimeve dhe Sanksioneve (KAS), në lidhje...

48 orë paraburgim, kreu i federatës së Kosovës përfundon në spital pas arrestimit

Presidenti i federatës së futbollit në Kosovë është arrestuar. Agim Ademi i cili është edhe babai i këngëtarit të njohur Capital T. Sipas raportimit...

Kapet brenda ‘shtëpisë së barit’ në Britani, 2 vite burg për 28-vjeçarin shqiptar

Shqiptari Ardjan Bashkurti është arrestuar në Britani pasi gjurmët e tij të gishtave u gjetën në një ‘shtëpi bari’ ku rriteshin qindra bimë. 28-vjeçari shqiptar...

Borrell: Do të ndjekim nga afër zbatimin e marrëveshjes së Ohrit

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell deklaroi e marrëveshja e Ohrit duhet të zbatohet në tërësi nga Kosova dhe Serbia. Borrell, para samitit...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×