Zbulohet djathi më i mirë në botë për vitin 2022

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kur mblidhen 4.434 lloje djathërash nga 42 vende në një dhomë, për të gjetur se cili është më i miri, në mënyrë të pashmangshme përballesh me një erë shumë të fuqishme.

250 gjyqtarë ndërkombëtarë të mbledhur në një qendër konferencash në Mbretërinë e Bashkuar nuhatën tavolinat e mbushura me djathë për të vendosur se cili duhet të marrë kurorën në Edicionin 2022 të Çmimeve Botërore të Djathit.

Fituesi i këtij viti u zgjodh përfundimisht një prodhues nga Zvicra.

- Advertisement -

Gjyqtarët e përshkruan ‘Le Gruyère AOP surchoix’, të prezantuar nga prodhuesi zviceran i djathit ‘Vorderfultigen’ dhe përpunuesi ‘Gourmino’, si një “djathë vërtet i rafinuar, i punuar me dorë” që shkrihet në gojë dhe ka shije barishtesh, frutash dhe lëkure”.

Në vendin e dytë u zgjodh ‘Gorgonzola Dolce DOP’, një djathë i butë nga De’ Magi, Itali.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Situata e qetë në veri të Kosovës, KFOR-i heq disa tela me gjemba në Zveçan

Pjesëtarë të misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, kanë hequr një pjesë të telave me gjemba që i kishin vendosur ditë më parë, për...

“S’ka as vjedhje, as fshehje”, flet avokati i agjentes së postës: Do shkojmë në Apel

Gjykata e Korçës caktoi masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

Noka denoncon me foto shkeljet zgjedhore në Kuvend: Operatorët falanga kriminale

Deputeti Flamur Noka, në fjalën e tij që ka mbajtur ditën e sotme në Kuvend ka denoncuar shkeljet që janë bërë në zgjedhjet lokale. Nëpërmjet...

TË FUNDIT

Situata e qetë në veri të Kosovës, KFOR-i heq disa tela me gjemba në Zveçan

Pjesëtarë të misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, kanë hequr një pjesë të telave me gjemba që i kishin vendosur ditë më parë, për...

“S’ka as vjedhje, as fshehje”, flet avokati i agjentes së postës: Do shkojmë në Apel

Gjykata e Korçës caktoi masën e sigurisë arrest në burg për Alma Beqirin, të arrestuar për përvetësimin e 3 milion eurove nga bizneset online...

Noka denoncon me foto shkeljet zgjedhore në Kuvend: Operatorët falanga kriminale

Deputeti Flamur Noka, në fjalën e tij që ka mbajtur ditën e sotme në Kuvend ka denoncuar shkeljet që janë bërë në zgjedhjet lokale. Nëpërmjet...

Sarrazin zbulon çfarë i tha Kurtit në kulmin e tensioneve në Veri

I dërguari i Posaçëm i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka zbuluar gjatë një interviste për mediat e huaja bisedën që ai pati...

Hasani: Ja pse në zgjedhjet e 2025-s opozita do të mposht Edi Ramën

Analisti Sidi Hasanaj, është shprehur i bindur se PD në vitin 2025 do ti fitojë zgjedhjet parlamentare duke mposhtur kështu Edi Ramën. Në një intervistë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×