Zelensky shkarkon ministrin e Mbrojtjes

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksii Reznikov është shkarkuar nga posti i tij, ka njoftuar lideri i vendit Volodymyr Zelensky.

Reznikov e kishte drejtuar ministrinë që përpara fillimit të pushtimit të plotë të Rusisë në shkurt 2022.

Por në fjalimin e tij të natës, Presidenti Zelensky tha se ishte koha për “qasje të reja” në ministrinë e mbrojtjes, shkruan BBC.

- Advertisement -

Rustem Umerov, i cili drejton Fondin e Pronës Shtetërore të Ukrainës, është emëruar nga Zelensky si pasardhësi i Reznikov.

“Unë besoj se ministria ka nevojë për qasje të reja dhe formate të tjera të ndërveprimit si me ushtrinë ashtu edhe me shoqërinë në tërësi”, tha presidenti ukrainas në fjalimin e tij nga kryeqyteti Kiev.

Mediat ukrainase kanë spekuluar se Reznikov do të bëhet ambasadori i ri i Kievit në Londër, ku ai ka zhvilluar marrëdhënie të mira me politikanë të lartë.

57-vjeçari është bërë një personazh i njohur që nga fillimi i luftës në Ukrainë. I njohur ndërkombëtarisht, ai ka marrë pjesë rregullisht në takime me aleatët perëndimorë të Ukrainës dhe ka luajtur një rol kyç në lobimin për pajisje shtesë ushtarake.

Por shkarkimi i tij është parashikuar prej disa kohësh. Javën e kaluar, Reznikov u tha gazetarëve se po eksploronte pozicione të tjera me presidentin ukrainas.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

TË FUNDIT

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...

Ukraina për zgjedhjet ruse: Votimet në territoret e pushtuara s’ do jenë të vlefshme

Qeveria ukrainase e ka shpallur “të pavlefshme” çdo përpjekje të Rusisë për të mbajtur zgjedhje në territoret e pushtuara të Ukrainës. Së fundmi, datat...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×