English

“Zelensky të heq dorë nga territoret”- Plani i Trump për t’i dhënë fund luftës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sipas një raporti të medias amerikane, Donald Trump do të bëjë presion ndaj Ukrainës që të heqë dorë nga territori i saj nëse ai rizgjedhet president i SHBA-së.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, propozimi i tij është që Ukraina duhet t’i dorëzojë Rusisë Krimenë dhe rajonin kufitar të Donbasit, tha Washington Post.

Gazeta citoi “njerëz që e diskutuan atë me Trump ose këshilltarët e tij dhe folën në kushte anonimiteti”.

Por kjo politikë do t’i “shpërblejë Vladimir Putinin” dhe “të fali shkeljen e kufijve me forcë, të njohur ndërkombëtarisht”, kanë paralajmëruar ekspertët e politikës së jashtme, shtoi gazeta.

Trump është “mburrur shpesh” se ai mund të “negociojë një marrëveshje paqeje midis Rusisë dhe Ukrainës brenda 24 orëve nëse zgjidhet President, madje edhe para se të merrte detyrën”.

Do të ishte një ndryshim i madh në politikën e ndjekur nga Presidenti Biden, i cili i ka ofruar Ukrainës ndihmë ushtarake.

Sipas Post, disa nga mbështetësit e ish-presidentit janë përpjekur ta largojnë atë nga plani, duke pasur parasysh pasojat e tij të mundshme gjeopolitike.

Senatori Lindsey Graham tha: “Mënyra se si e përfundoni këtë luftë për mua është të siguroheni që Ukraina të hyjë në NATO dhe BE. Trump nuk thotë shumë për këtë. Nuk e di nëse ai ka menduar shumë për këtë.”

Fiona Hill, një bashkëpunëtore e lartë në Institutin Brookings, e cila ishte këshilltarja kryesore e Trump për Rusinë dhe që atëherë është shfaqur si një kritike e shquar, i tha Postit se ekipi i zotit Trump po “mendonte shumë për këtë në kapanone, se ky është vetëm një gjë mes Ukrainës dhe Rusisë”.

“Ata e mendojnë atë si një mosmarrëveshje territoriale, në vend të një mosmarrëveshjeje për të gjithë të ardhmen e sigurisë evropiane dhe rendit botëror në vazhdimësi,” shtoi ajo.

Një paketë tjetër, e madhe e SHBA-së për Ukrainën është mbajtur pezull në Dhomën e Përfaqësuesve prej javësh.

Përleshjet e brendshme midis republikanëve që kontrollojnë Dhomën e Përfaqësuesve dhe një kërcënim për të rrëzuar kryetarin Mike Johnson, mund të shkaktojnë vonesa të mëtejshme, ka raportuar Reuters.

Republikanët e linjës së ashpër po kërkojnë dispozita të sigurisë kufitare dhe shkurtime të shpenzimeve për të kompensuar ndihmën për aleatët e SHBA.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?