Zgjatet sezoni turistik, rriten me 40% vizitorët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sezoni turistik u zgjerua përtej muajit gusht këtë vit. Sipas të dhënave të INSTAT, rritje vizitorësh pati edhe në shtator.

Janë 110 mijë vizitorë vendas dhe të huaj që kanë pushuar gjatë këtij muaji, 35 mijë më shumë se i njëjti muaj i vitit të kaluar.

Rritje kanë pësuar edhe qëndrimet me gati 16 për qind me vitin e kaluar, ose mesatarisht 3 netë për person. Në këtë rritje kanë kontribuar turistët e huaj, ndërsa netë-qëndrimet për vendasit u rritën me vetëm 0.8 për qind.

- Advertisement -

Pavarësisht rritjes së turistëve dhe netë-qëndrimëve, norma e shfrytëzimit të shtretërve të hoteleve dhe të njësive akomoduese u rrit me vetëm 1 për qind, duke treguar se nga shtatori 2021 deri në shtator 2022 janë ndërtuar hotele dhe njësi akomoduese me kapacitete të reja me 30 mijë vendesh.

Sa u takon të huajve, shqiptarët e Kosovës janë në krye të listës me rreth 11 mijë, ndjekur nga italianët më gati 9 për qind dhe më pas polakët.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kurti homazhe për At Artur Liolinin: I pikëlluar! Përfaqësues i denjë i shqiptarëve

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shprehur ngushëllimet e tij, për ndarjen nga jeta të At Artur Liolinit, Kryekancelarit të Kryedioqezës Shqiptare...

Ndeshjet e Seria A dhe La Liga| Roma në vendin e 16-të në, “turpërohet” nga Genoa

Roma ka pësuar humbjen e 3-të në kampionat, ndërsa kundërshtari i radhës ishte Genoa. Verdhekuqtë pësuan një humbje me rezultat të thellë në transfertë,...

Shtyhet gjyqi ndaj Mediut, avokatët e viktimave kërkojnë të njohin dëshmitarët

Është shtyrë për në 3 tetor gjyqi ndaj ish ministrit të mbrojtjes Fatmir Mediu. Shkak u bë kërkesa e avokatit të viktimave, Dorjan Matlia...

TË FUNDIT

Kurti homazhe për At Artur Liolinin: I pikëlluar! Përfaqësues i denjë i shqiptarëve

Albin Kurti, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shprehur ngushëllimet e tij, për ndarjen nga jeta të At Artur Liolinit, Kryekancelarit të Kryedioqezës Shqiptare...

Ndeshjet e Seria A dhe La Liga| Roma në vendin e 16-të në, “turpërohet” nga Genoa

Roma ka pësuar humbjen e 3-të në kampionat, ndërsa kundërshtari i radhës ishte Genoa. Verdhekuqtë pësuan një humbje me rezultat të thellë në transfertë,...

Shtyhet gjyqi ndaj Mediut, avokatët e viktimave kërkojnë të njohin dëshmitarët

Është shtyrë për në 3 tetor gjyqi ndaj ish ministrit të mbrojtjes Fatmir Mediu. Shkak u bë kërkesa e avokatit të viktimave, Dorjan Matlia...

80 raste të korruptimit të policisë, në pranga 55-vjeçari, drejtonte motorin i dehur

Policia Rrugore e Tiranës ka zbuluar një rast të ofrimit të mitdhënies për të shmangur ndëshkimin administrativ dhe përgjegjësinë ligjore. Deri më tani, janë identifikuar...

Familjarët kërkojnë të marrin trupat e pajetë të sulmuesve në Banjskë

Familjarët e tre sulmuesve të vrarë gjatë përleshjeve të armatosur në Banjskë të Zveçanit janë interesuar që të marrin trupat e tyre, thanë për...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×