Zgjedhja e Avokatit të Popullit, Balla ftesë Bardhit të ulen në bisedime

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kur na ndan edhe 1 muaj nga përfundimi i këtij sesioni parlamentar, Partia Socialiste ka kërkuar bashkëpunimin e Partisë Demokratike për të zgjedhur Avokatin e ri të Popullit. Ftesa u bë nga Taulant Balla, i cili kërkoi nga Gazment Bardhi që të ulen në tryezë për zgjedhjen e Avokatit të ri të Popullit.

Mazhoranca ka ftuar në tryezë opozitën për zgjedhjen e Avokatit të ri të Popullit. Apeli u bë nga foltorja e Kuvendit, ku kreu i Grupit Parlamentar Socialist Taulant Balla bëri thirrje për përmbylljen e këtij procesi deri në fund të korrikut, kur mbyllet edhe ky sesion parlamentar.

“I propozoj kryetarit të grupit të PD-së, Bardhit, të ulemi gjatë javës së ardhshme bashkë me drejtuesit e Komisionit të Ligjeve në mënyrë që të bëjmë një verifikim të kandidaturave që kemi përballë para nesh, që të shkojmë drejt një grupi që ka 3-4 kandidatura, që mund të jenë kandidaturat që marrin më shumë konsensus.”

- Advertisement -

Në garë për postin e Avokatit të Popullit janë 15 kandidatë, por deri tani vetëm 3 prej tyre kanë marrë mbështetjen me firma të deputetëve, në mënyrë që të votohen në seancë plenare.

Mazhoranca nuk mund ta zgjedhë e vetme Avokatin e Popullit, pasi i duhen 84 vota të cilat nuk i ka, ndaj i duhet bashkëpunim me opozitën. Prej një viti, Avokatja e Popullit është jashtë mandatit pasi parlamenti dështoi, në dhjetor të vitit të kaluar, të zgjidhte Avokatin e ri të Popullit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

8 Dhjetori i vakët për demokratët, dy grupet e PD festojnë veçmas Ditën e Rinisë

8 Dhjetori 1990 është një nga datat me të rëndësishme për demokracinë shqiptare dhe veçanërisht për të djathtën shqiptare, pasi nga ky moment do...

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

TË FUNDIT

8 Dhjetori i vakët për demokratët, dy grupet e PD festojnë veçmas Ditën e Rinisë

8 Dhjetori 1990 është një nga datat me të rëndësishme për demokracinë shqiptare dhe veçanërisht për të djathtën shqiptare, pasi nga ky moment do...

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

BDI konfirmon Talat Xhaferrin për kryeministër të RMV

Më 28 janar, Maqedonia e Veriut do të ketë qeveri teknike dhe kryeministër shqiptar. BDI, sipas ministrit të Jashtëm Bujar Osmani ka vendosur që këtë...

1 pikë në 5 javë kampionat, Tottenham dështon në derbi

Një nisje sezoni perfekte, por dalëngadalë Tottenham i Postecoglu ka lëshuar terren duke zbritur me 5 pozicione në tabelë. Vetëm 1 pikë në 5...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×