Zjarre në Patos e Durrës, përfshihet nënstacioni elektrik te “Ofiçina”. Reagon Balla

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Djegia e mbeturinave në zonën e njohur si “Ofiçina” në Patos, ka shkaktuar një zjarr masiv që ka djegur një sipërfaqe të konsiderueshme me ullinj dhe pemë frutore.

Në vendngjarje për neutralizimin e flakëve ndodhen mjetet zjarrfikëse, shërbimet e policisë Fier, dhe disa grupe të Forcave të Ndërhyrjes së shpejtë.

Situata vijon të mbetet kritike ndërkohë që banorët e zonës të alarmuar nga kjo situatë pohojnë se nderhyrja e shpejtë e shërbimeve zjarrfikëse bëri të mundur largimin e rrezikut nga banesat dhe puset e naftës.

- Advertisement -

Flakët kanë përfshirë dhe nënstacionin elektrik, ku OSSH Patos është detyruar të stakojë energjinë elektrike si masë të nevojshme sigurie.

Ndërkohë që një vatër zjarri është aktivizuar mbrëmjen e kësaj të shtune në një sipërfaqe toke bujqësore në Karpen të Shijakut.

Sipas informacioneve të siguruara nga vendngjarja, forcat zjarrfikëse nuk kanë mbërritur ende për të punuar për shuarjen e flakëve, të cilat po përhapen me shpejtësi prej erës së fortë.

Reagim i Ministrit të Brendshëm, Taulant Balla për situatën e zjarreve në vend:

Në lidhje me situatën e zjarrve në vend ka reaguar dhe Ministri i Brendshëm Taulant Balla.

“Po ndjekim situatën në Bashkinë Patos, fshati Margëlliç, ku po luftohet me zjarrin, i cili ka marrë përmasa tepër të mëdha. Forcat zjarrëfikëse të Patosit, Roskovecit, Fierit, kompanisë Albpetrol po punojnë në disa drejtime për të mbrojtur zonat e banuara, ndërsa janë nisur forca edhe nga Lushnja, Vlora dhe Berati. Policia e Shtetit ka dërguar efektivë të shumtë të FNSH, ndërsa ka arrestuar autorin e dyshuar të kësaj zjarrvënie”, shkruan Balla në facebook.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“5 mijë punëtorë nga India, Bangladeshi e Filipinet, erdhën në Kosovë”-Shahini

Agim Shahini kryetar i Aleancës Kosovare të Biznesit tha në një intervistë për “Good Morning Albanians” se vetëm vitin e fundit në Kosovë janë...

Hill flet për dialogun e Brukselit: Të gjithë duhet të bëjnë disa lëshime

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill ka folur për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, ku një nga kushtet është dhe njohja e...

“Në Kosovë paguhesh më mirë në ndërtim sesa unë si gazetar”-Kafexhiu: Por pse ikin

Gazetari Muharrem Kafexhiu tha për “Good Morning Albanians” se në Kosovë, më shumë paguhesh si punëtor ndërtimi se sa si gazetar. Megjithatë ai thase pavarësisht...

TË FUNDIT

“5 mijë punëtorë nga India, Bangladeshi e Filipinet, erdhën në Kosovë”-Shahini

Agim Shahini kryetar i Aleancës Kosovare të Biznesit tha në një intervistë për “Good Morning Albanians” se vetëm vitin e fundit në Kosovë janë...

Hill flet për dialogun e Brukselit: Të gjithë duhet të bëjnë disa lëshime

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill ka folur për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, ku një nga kushtet është dhe njohja e...

“Në Kosovë paguhesh më mirë në ndërtim sesa unë si gazetar”-Kafexhiu: Por pse ikin

Gazetari Muharrem Kafexhiu tha për “Good Morning Albanians” se në Kosovë, më shumë paguhesh si punëtor ndërtimi se sa si gazetar. Megjithatë ai thase pavarësisht...

Tërmeti me magnitudë 5.8 ballë godet Meksikën

Një tërmet me magnitudë 5.8 ballë të shkallës Rihter ka goditur qendrën e Meksikës këtë të enjte. Sipas Institutit sizmologjik si pasojë e tërmet u...

Studimi: 150 mijë qytetarë mund të largohen nga Kosova në 2024

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB) Agim Shahini, pak ditë më parë tha se në bazë të një hulumtimi nga Instituti “Riinvest” pritet...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×