English

Zjarrfikësit shqiptarë luftojnë me zjarret në Greqi, reagon Rama

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një ditë më parë, Shqipëria iu përgjigj thirrjes së Greqisë, duke vënë në gatishmëri 58 efektivë, 10 mjete nga Forcat e Armatosura dhe strukturat e mbrojtjes civile për të ndihmuar shtetin fqinj në shuarjen e zjarreve.

- Advertisement -

Lidhur me misionin e ekipit shqiptar në zonën e Aleksandropulit ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama. Përmes një postimi në Facebook, Rama ka shpërndarë momente nga misioni i ekipit të zjarrfikësve shqiptare, të cilët sipas tij janë  angazhuar maksimalisht në një nga zonat më të prekura nga zjarret.

“Efektivët tanë, me mision në zonat e prekura nga zjarret në Greqi, janë maksimalisht të angazhuar në operacionin e shuarjes së flakëve në zonën e Aleksandropulit, si një nga zonat më të prekura nga kjo emergjencë e madhe që ka goditur fqinjët këtë sezon të nxehtë”, shkruan Rama.

Aleksandropoli është një nga zonat e Greqisë, e cila po përballet me situatën e vështirë të krijuar nga vatrat aktive. Së bashku më grupet që kanë udhëtuar drejt Aleksandropolit në Greqi është edhe gazetari i Euronews Albania, Xhensil Shkëmbi.

Ai raportoi nga ajo zonë duke konfirmuar se situata ka shkuar drejt normalizimit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×