English

Zonat për akuakulturë, Krifca: Prodhimi parashikohet të shkojë në 30 mijë tonë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këshilli i Ministrave miratoi dokumentin udhëzues të politikave për Zonat e Përcaktuara për Akuakulturë (ZPA) në Shqipëri me qëllim zhvillimin e mëtejshëm të akuakulturës.

- Advertisement -

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca bëri të ditur se kapaciteti i prodhimit parashikohet të shkojë rreth 30 mijë tonë ose rreth 150 milionë euro vetëm për peshqit.

“Kështu rrisim mundësitë e prodhimit, veçanërisht në det me kosha notues, ku kapaciteti i prodhimit parashikohet të shkojë rreth 30 mijë tonë ose rreth 150 milionë euro vetëm për peshqit”, deklaroi ajo.

Sipas Krifcës, me këtë shtytje të re synohet fuqizimi i sektorit si dhe rritja e punësimit direkt dhe indirekt në të gjithë zinxhirin e vlerës, i cili sjell ekonomi më të mirë për komunitetet e zonave bregdetare dhe më shumë mundësi për shitjen e produkteve të peshkut “Made in Albania” në tregjet e eksportit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?