Zyrtari: Gjermania ka nevojë emergjente për mjekë dhe edukatorë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bledar Maliqi, njohës i politikave të emigracionit tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se Gjermania ka nevojë emergjente për mjekë, infermierë dhe mami.

Një tjetër sektor ku shteti gjerman ka nevojë për personel është dhe arsimi. Sipas Maliqit ka nevojë për edukatore në kopshte.

“Kryesisht është sektori shëndetësor, pra mjekë, infermierë, mami. Është sektori i edukimit të fëmijëve, edukatorë kopshtesh, çerdhesh. Më para nuk imagjinohej që dikur nga jashtë të vijë të punojë si edukatore sepse vetë sistemi ka qenë shumë rigoroz, i lidhur me shumë kushte përsa i përket formimit profesional,” – u shpreh Maliqi.

- Advertisement -

Tashmë e gjithë kjo barrierë ka rënë poshtë sepse gjithkush që ka eksperiencën dhe arsimin e duhur mund të aplikojë në sektorin arsimor në Gjermani duke qenë se ka nevojë për punonjës.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjyqi për çështjen “Gërdeci”, ish-ministri Mediu paraqitet në GJKKO

Ish-ministri Fatmir Mediu është paraqitur në GJKKO, në seancën gjyqësore ku do të pyeten dëshmitarët e radhës. Mediu është vendosur nën akuzë nga SPAK për...

Merr pjesë edhe ministri Lavrov, nis punimet samiti i OSBE-së në Shkup

Në Shkup të Maqedonisë së Veriut, më 30 nëntor nis punimet samiti i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), me pjesëmarrjen e...

“Harrojnë fasulet dhe hekurin në prizë se merren me Tik Tok”- flet zjarrfikësi Cara

Arben Cara, drejtori i trajnimit dhe logjistikës në DPMZSH tha në “Good Morning Albanians” se njerëzit janë bërë shumë të përqendruar te rrjetet sociale...

TË FUNDIT

Gjyqi për çështjen “Gërdeci”, ish-ministri Mediu paraqitet në GJKKO

Ish-ministri Fatmir Mediu është paraqitur në GJKKO, në seancën gjyqësore ku do të pyeten dëshmitarët e radhës. Mediu është vendosur nën akuzë nga SPAK për...

Merr pjesë edhe ministri Lavrov, nis punimet samiti i OSBE-së në Shkup

Në Shkup të Maqedonisë së Veriut, më 30 nëntor nis punimet samiti i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), me pjesëmarrjen e...

“Harrojnë fasulet dhe hekurin në prizë se merren me Tik Tok”- flet zjarrfikësi Cara

Arben Cara, drejtori i trajnimit dhe logjistikës në DPMZSH tha në “Good Morning Albanians” se njerëzit janë bërë shumë të përqendruar te rrjetet sociale...

Zjarri në azilin në Fier, gazetari: Vetëm 2 apo 3 familjarë erdhën për të moshuarit

Korrespodenti i Euronews në Fier, Mariglen Bita, është shprehur se vetëm 2-3 të moshuarve u erdhën familjarët për rënies së zjarrit në azil. Komentet Bita...

Nepali regjistron martesën e parë të të njëjtit seks/ Aktivistët: Ditë historike

Është rregjistruar në Nepal martesa e parë të të njëjtit seks, pas një beteje të gjatë ligjore nga çifti dhe aktivistët. Autoritetet në rrethin...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×