English

“1 mjek sot viziton 80 raste në ditë”, doktori: Ndryshe urgjencat do bllokohen

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Numri i pacientëve që paraqiten në urgjencë sidomos atë të Pediatrisë ka ardhur në rritje gjatë ditëve të fundit çka ka krijuar edhe fluks njerëzish në pritje pranë spitaleve.

- Advertisement -

Epidemiologu Dritan Ulqinaku tha në emisionin Now në Euronews Albani se në kushtet e një situate epidemiologjike, një mjek i urgjencës kryen deri në 80 vizita në ditë.

Sipas tij, nëse ndiqet standardi 20 minuta për një vizitë, urgjenca do bllokohej.

“Në rastet e fluksit nga statistikat tona një mjek kryen deri në 80 vizita në ditë. Në rastet që do ndjekim standardet e arta 20 minuta një vizitë urgjenca do bllokohet”, tha Ulqinaku.

Nga ana tjetër, kreu i urgjencës kombëtare, Skënder Brataj tha se një mjek mund të kryejë deri në 20 vizita në ditë, nëse llogaritet se duhen të paktën 20 minuta për një ekzaminim të hollësishëm dhe pushimet që duhet të bëjë mjeku gjatë punës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?