1 vit nga tragjedia në Bullgari, asnjë përgjegjës për vdekjen e 44 shqiptarëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një vit pas tragjedisë me djegien e autobusit në Bullgari që mori jetët e 44 qytetarëve të Maqedonisë së Veriut, familjarët e viktimave ende nuk po gjejnë qetësi.

Hetimi në Bullgari nuk ka arritur konkluzionet që kanë pritur ndërsa ata janë ende të traumatizuar që të flasin para mediave pa gjetur drejtësinë për shuarjen e familjeve të tëra.

Shkaku kryesor për aksidentin në Bullgari sipas autoriteteve bullgare, është faktori njeri, apo shoferi i ndjerë tashmë i autobusit i cili ka vozitur me shpejtësi më të madhe se sa që është lejuar në atë pjesë ku ka ndodhur aksidenti. Por, familjarët ende dyshojnë se sinjalistika dhe ndriçimi i pakët, po ashtu kanë ndikuar në aksident.

- Advertisement -

Në biseda jozyrtare, kërkesa e tyre është që hetimi të zgjerohet, ndërsa pronari i kompanisë transportuese të dënohet që ka qarkulluar me autobusë jo të rregullt.

Në Maqedoninë e Veriut deri në këtë moment, pas një viti është mbajtur vetëm një seancë gjyqësore kundër pronarit të kompanisë transportuese Besa Trans në të cilin pronari është shprehur se nuk ndjehet fajtor për falsifikimin e licencës për transport ndërkombëtar.

Në aksidentin e 23 nëntorit të vitit 2021 humbën jetën 44 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut, ndërsa mbijetuan vetëm shtatë me lëndime të rënda. Grupi i shqiptarëve, në të cilin kishte numër të madh anëtarësh të të njëjtave familje, po qarkullonte në ture të rregullta javore për në Turqi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kaosi në parlament, PS kërkon përjashtimin e Berishës dhe 5 deputetëve nga Kuvendi

Grupi Parlamentar i PS ditën e sotme i ka paraqitur një kërkesë kryetares së Kuvendit Lindita Nikolla ku kërkojnë marrjen e masës disiplinore për...

Dita e Holokaustit, Rama: Shqipëria ka vendin e nderit në Luftën e II Botërore

Kryeministri Edi Rama ka reaguar përmes një postimi në facebook në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit. Përmes një postimi në facebook shefi...

Hidhet nga pallati, ndërron jetë një person

Një 80-vjeçar dyshohet se është vetëhedhur nga kati i tretë i një pallati në qytetin e Fushë Krujës, duke ndërruar jetë. Paraprakisht dyshohet se 80-vjeçari...

TË FUNDIT

Kaosi në parlament, PS kërkon përjashtimin e Berishës dhe 5 deputetëve nga Kuvendi

Grupi Parlamentar i PS ditën e sotme i ka paraqitur një kërkesë kryetares së Kuvendit Lindita Nikolla ku kërkojnë marrjen e masës disiplinore për...

Dita e Holokaustit, Rama: Shqipëria ka vendin e nderit në Luftën e II Botërore

Kryeministri Edi Rama ka reaguar përmes një postimi në facebook në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit. Përmes një postimi në facebook shefi...

Hidhet nga pallati, ndërron jetë një person

Një 80-vjeçar dyshohet se është vetëhedhur nga kati i tretë i një pallati në qytetin e Fushë Krujës, duke ndërruar jetë. Paraprakisht dyshohet se 80-vjeçari...

Aksidentoi për vdekje 20-vjeçarin dhe u largua, arrestohet 65-vjeçari nga Fieri

Është arrestuar 65-vjeçari nga Fieri i cili pak ditë më parë aksidentoi për vdekje 20-vjeçarin në Elbasan dhe më pas u largua nga vendi...

Ukraina: Kemi rrëzuar shumicën e raketave dhe dronëve të lëshuar nga Rusia

Rusia lëshoi ​​70 raketa në Ukrainë të enjten, 47 prej të cilave u rrëzuan, thanë Forcat e Armatosura të Ukrainës në përditësimin e saj...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×