English

10.1 mln vizitorë në 2023, Kumbaro: Ishte viti i turizmit, nuk prisnim kaq shumë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbi 10 mln turistë nga të gjitha kontinentet vizituan Shqipërinë në vitin 2023. Për qeverinë, ky është një sukses i cili do të vazhdojë edhe në vitin 2024.

- Advertisement -

Më shumë se 10 mln turistë zgjodhën të kalonin pushimet në Shqipëri vitin e kaluar. Për ministren e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro, shifra kaloi parashikimin dhe tregoi se vendi ynë tashmë është futur në hartën e shteteve që vizitohen në të gjitha stinët.

Ministrja Kumbaro tha se promovimi i vendit në mediat ndërkombëtare dhe rrjetet sociale ndikoi në bumin turistik, duke sjellë fluks vizitorësh nga e gjithë bota.

Të ardhurat nga turizmi të konfirmuara deri më tani arrijnë vlerën e 3.2 mld eurove, ndërkohë që për vitin 2024 qeveria ka vendosur si objektiv të tejkalojë flukset e vitit që lamë pas.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×