English

 “101 histori njerëzore”/ Gazetari Nika publikon librin e tij “Të Pangjashmit”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

101 histori të njerëzve të zakontë, të takuar gjatë 50 viteve gazetari në Sarandë Thoma Nika i ka përmbledhur në librin e tij me titull “Të pangjashmit”.

- Advertisement -

“Vitin që vjen mbushen plote 50 vite në rrugëtimin tim me gazetarinë. Dhe është një eksperiencë, që nëse do më pyesje a do të bëje të njëjtën gjë do të thosha me bindje po”-tha Thoma Nika, gazetar.

“Këto janë histori të mbledhura, ndër vite profile , personazhe një pjesë e të cilave janë shkruar pas viteve 2000′”

Këta janë vetëm disa nga historitë, ku ai ka gjetur të jashtëzakonshmen brenda njerëve të qytetit të tij, që u përkasin moshave të ndryshme.

“Ata janë njerëz që më kanë shoqëruar shumë vite, dhe mjaft prej tyre e kane parë veten si personazhe  ne vitet pas 2000′, por njëkohësisht edhe njerëz të ditëve të sotme që më kanë bërë përshtypje, siç ka qen taksistja e vetme në qytet, siç është një gazetar “kid” ose çilimi ta themi në thonjëza, po kështu ka njerëz të jashtëzakonshëm… Këtu mendoj se është zotësia e gazetarit  brenda të zakonshmes të gjej të jashtëzakonshmen, dhe është një aftësi.”

Me një karrierë të ndarë mes dy sistemeve, Thomai mundi të shkruante historitë reale të njerëzve vetëm pas komunizmit. Edhe pse të ndiqte pasionin në kohë trazicioni nuk ishte e lehtë.

“Nëse fakulteti i gazetarisë  më mësoj të shkruaj, sistemi i kohës më mësoj të mos shkruaj, të jem i kujdesshëm në atë që shkruaj”-tha Nika.

“Gazetaria në vitet e post komunizmit, është një gazetari e lirë, e pakrahasueshme. Ne u ndjemë ajrin e të thithurit informacion dhe dhënies së informacionit të paanshëm. U desh që të punoja, të bëja punë të ndryshme larg gazetave, por brenda misionit për të informuar.”

Për gazetarin që ka shkruar për gjysmë shekulli historitë dhe jetën e njerëzve, botimi I tyre sipas tij ishte një mision i nisur vite më parë.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?