Gazetari: Pse opozita në Kosovë nuk ka legjitimitet të kundërshtojë asociacionin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Kosovë Gjoci në një lidhje direkte për Euronews Albania tha se opozita e Kosovës, LDK dhe PDK pavarësisht se tani po e kundërshtojnë marrëveshjen mes kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiç, nuk kanë legjitimet për ta bërë këtë, pasi ato vetë kanë nënshkruar marrëveshjet.

Sipas tij opozita ka të drejtë të jetë kritike vetëm për faktin se ai vetë ka qenë gjithnjë shumë kundër asociacionit dhe sepse ai ka shkelur premtimet e tij.

“Opozita në këtë rast LDK dhe PDK nuk kanë shumë legjitimitet që të kundërshtojnë çështjen e asociacionit sidomos, meqë janë edhe ato dy parti që i kanë nënshkruar marrëveshjet qoftë në 2013 qoftë në 2015, por deri diku kanë një të drejtë që të jenë kritik ndaj zotit Kurti. Pasi qëndrimi i tij ka qenë gjithmonë kundër asociacionit dhe e ka përsëritur shumë herë që nuk do të ketë marrëveshje me Serbinë, pa qenë njohja reciproke në qendër.

- Advertisement -

Tani sipas dy partive opozitare nuk njohja në qendër por asociacioni dhe zoti Kurti i ka shkelur të gjitha premtimet e tij rreth këtyre çështjeve. Ndaj në këtë aspekt ndoshta kanë të drejtë që të jenë kritik sa i përket tërheqjes së Kurtit për kushtet që ai kishte, por jo edhe për çështjen e asociacionit që zoti Kurti e ka gjetur aty”,-tha për Euronews Albania gazetari Kosovë Gjeçi.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjendet i vdekur në arë 74-vjeçari në Kuçovë

Një 74-vjeçar nga fshati Kozare në qytetin e Kuçovës është gjetur i vdekur në një arë në këtë fshat. Trupi i tij u gjet pa...

Reagon PDK: Kurti po rrezikon raportet me SHBA-të, të ndryshojë urgjentisht qasjen

Pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës i cili është shprehur se do të mbështesë deri në  fund kryekomunarët e rinj në veri ka reaguar...

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...

TË FUNDIT

Gjendet i vdekur në arë 74-vjeçari në Kuçovë

Një 74-vjeçar nga fshati Kozare në qytetin e Kuçovës është gjetur i vdekur në një arë në këtë fshat. Trupi i tij u gjet pa...

Reagon PDK: Kurti po rrezikon raportet me SHBA-të, të ndryshojë urgjentisht qasjen

Pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës i cili është shprehur se do të mbështesë deri në  fund kryekomunarët e rinj në veri ka reaguar...

Paralajmërimi për protesta, Krrashi: Çfarë duhet të bënte opozita para zgjedhjeve

Lavdrim Krrashi ka komentuar paralajmërimin e opozitës për nisjen e protestave pas humbjes në zgjedhjet lokale që u fituan nga PS. Në një intervistë për...

Analisti i drejtohet ashpër deputetes: Ti nuk e di me cilën parti je

Analisti Alban Daci ka kritikuar në sy deputeten e PD-së Ilda Dhori, duke thënë me nota të larta ironie se ajo nuk e di...

Kurti s’tërhiqet: Përballë kemi ekstremistë, kryetarët në veri kanë mbështetjen tonë

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se kryetarët e zgjedhur nga zgjedhjet e 23 prillit, përkundër pjesmarrjes së ulët në zgjedhje për shkak të bojkotit...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×