English

2019 shënon rekord në Europë me dhjetorin më të nxehtë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Agjencia e vrojtimit të ndryshimeve klimatike të BE-së, Kopernikus, ka raportuar se temperaturat e dhjetorit të 2019-s në Europë kanë qenë më të nxehtat të regjistruara ndonjëherë për atë muaj.

- Advertisement -

Të dhënat tregojnë se temperatura e sipërfaqes së ajrit ishte regjistruar si 3.2 gradë Celsius më e ngrohtë, se sa mesatarja e periudhës së dhjetorit nga viti 1981 deri në 2010-n.

Temperaturat globale gjithashtu arritën pranë shifrave rekord të regjistruara më parë gjatë dhjetorit të 2015-s.

Ndërkaq, të dhënat gjithashtu tregojnë se 2019, ishte viti i dytë më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë, me temperatura 0.59 gradë Celsius mbi mesataren.

Kopernikus thotë se pesë vitet më të nxehta të regjistruara ndonjëherë kanë qenë pesë vitet e fundit, ndërsa dekada që lamë pas si është regjistruar si më e nxehta.

Rezultatet janë në një linjë me parashikimet e mëparshme nga Organizata Botërore Meteorologjike dhe Projektin Global të Karbonit, teksa përqendrimet e dyoksidit të karbonit në atmosferë vazhdojnë të jenë në rritje.

Jean-Noël Thépaut, drejtori i Qendrës Europiane për Parashikimet e motit me rreze të mesme të agjencisë Kopernikus, thotë se këto janë “ padyshim shenja alarmi”.

Një analizë më e detajuar e klimës në Europë do të prezantohet nga Kopernikus në “Gjendjen Klimatike Europiane të 2019-s”, e cila do të publikohet në prill.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?