English

3 korrik, Dita Ndërkombëtare për qese plastike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kjo ditë është një mundësi për ndërgjegjësimin e publikut për mospërdorimin e çantave plastike duke pasur parasysh rrezikun dhe ndikimin e tyre në mjedis.

- Advertisement -

Ne e gjejmë plastikën në përdorime të ndryshme në industri, farmaci, në kuzhinë etj. Mirëpo, përdorimi i tepërt, pa kontroll, hedhja e tyre vend e pa vend, mosriciklimi paraqet probleme serioze për mjedisin ku jetojmë dhe për shëndetin tonë.

Materialet plastike e kanë kohën e gjatë te dekompozimit te mbetjeve, te marrim një shembull: një qese plastike që te dekompozohet duhet qindra deri mijëra vjet (100-1000 vjet).

Ne do të ndalemi pak edhe tek përditshmëria jonë, tek ushqimet apo produktet që konsumojmë dhe që shpesh janë të ambalazhuara me material plastik.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?