60-vjeçari u shtir si i vdekur, psikologia: E shikoj si një lloj kurioziteti

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Baltazar Lemos, 60 vjeç, nga Brazili, njoftoi vdekjen e tij në mediat sociale dhe organizoi një funeral te rremë për miqtë dhe familjen e tij.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, psikologia Eriona Hoxha deklaroi se ky nuk është fenomeni i parë që ndodh.

Sipas saj, braziliani ka pasur kuriozitet për të marrë se kush do të shkonte në “funeralin” e tij.

- Advertisement -

“Është shumë interesante, por nuk është fenomeni i parë ky. Për faktin se tashmë në rrjetet sociale ka më shumë impakt dhe kliklime, nuk mendoj se e ka bërë për famë apo për të rritur punën e tij të funeralave. Unë mendoj se ai ka luajtur më tepër me fenomenin e frikës.

Mendoj që duke qenë se është përballur me shumë funerale, me prezencë njerëzish, ai nbdoshta ka pasur këtë kuriozitet. Por ne, më përpara si fenomen e kemi parë edhe në filma, por mos të harrojmë, edhe në Shqipëri ka pasur nga këto shaka në vitet e mëparshme”, theksoi ajo.

60-vjeçari Lemos drejton një agjensi funerale dhe kjo ide i erdhi pasi në një ceremoni mortore kishin shkuar vetëm 2 veta dhe në këtë mënyrë ai mendoi të bënte “funeralin” e tij për të parë pjesëmarrjen.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rikthehen linjat e transportit në Gjermani

Linjat e transportit publik në Gjermani janë rifunksionalizuar në orët e para të së martës, pas një greve masive të punëtorëve të transportit të...

EMRI| Merrte ryshfet për kalimet e personave në kufi, arrestohet polici

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore (Rajoni Durrës-Kavajë) ekzekutoi vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës për caktimin e masës së sigurimit “Arrest me burg”...

Britania dhe Polonia do të ndërtojnë fshatra të përkohshme në Ukrainë

Britania e Madhe dhe Polonia do të ndërtojnë dy fshatra të përkohshme në perëndim dhe qendër të Ukrainës, për t’iu ofruar strehim atyre që...

TË FUNDIT

Rikthehen linjat e transportit në Gjermani

Linjat e transportit publik në Gjermani janë rifunksionalizuar në orët e para të së martës, pas një greve masive të punëtorëve të transportit të...

EMRI| Merrte ryshfet për kalimet e personave në kufi, arrestohet polici

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore (Rajoni Durrës-Kavajë) ekzekutoi vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës për caktimin e masës së sigurimit “Arrest me burg”...

Britania dhe Polonia do të ndërtojnë fshatra të përkohshme në Ukrainë

Britania e Madhe dhe Polonia do të ndërtojnë dy fshatra të përkohshme në perëndim dhe qendër të Ukrainës, për t’iu ofruar strehim atyre që...

Rikthehet frika e hasmërive mes fiseve në Rrëshen, si u qëllua nipi i Kastriot Reçit

Policia ka arrestuar njërin prej autorëve të ngjarjes së mbrëmjes së të dielës në Rrëshen, ku u qëllua me armë automjeti me të cilin...

Sulmohet me raketa ruse një kopsht e një shkollë në Ukrainë

Një sulm me raketa ruse dëmtoi një kopsht fëmijësh dhe një shkollë në qytetin Kramatorsk në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore mbrëmjen e  të...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×