English

“7 në 10 persona me shenja gripi në Shqipëri”-mjeku nuk rekomandon ilaçe

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ilir Allkja, mjek foli në lidhje me virozat, prej të cilave po ankohen shumë qytetarë.

- Advertisement -

Në një intervistë për emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, a theksoi se jo për çdo lloj sëmundje duhet të merret ilaç.

Më tej ai tha se përdorimi i antibiotikëve, gjithmonë e përkeqëson situatën.

“Simptomat respiratore dominojnë në të gjitha sëmundjet virale. Shenjat e rrugëve të frymëmarrjes. Jo për çdo lloj sëmundje duhet të merren ilaçe. Gripi me ilaçe kalon për 7 ditë dhe pa ilaçe një javë, pak a shumë është e njëjta gjë. Nëse kemi kollë duhet të marrim qetësues bimor për kollën dhe çajra. Përdorimi i antibiotikëve, gjithmonë e përkeqëson situatën”-tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×