English

A do “rrëzohet” Vuçiç në Beograd? Të hënën vendoset nëse do të ketë zgjedhje të reja

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Edhe pse kanë mbetur vetëm gjashtë ditë deri në seancën e Kuvendit të Beogradit, ende nuk dihet nëse ka një shumicë për zgjedhjen e kryetarit.

- Advertisement -

Mila Popoviç, anëtare e Partisë Liri dhe Drejtësi tha se ata presin gjithçka nga SNS, duke përfshirë blerjen e këshilltarëve deri te vjedhja në zgjedhje. Ajo shtoi se koalicioni Serbia kundër dhunës ka një strategji për çdo skenar të mundshëm.

Për sa i përket formimit të mazhorancës në parlamentin e qytetit, Popoviç thekson se as këshilltarët e SNS-së nuk e dinë se çfarë do të bëjnë të hënën sepse, siç thotë ajo, Aleksandar Vuçiç është i vetmi që në fund të ditës vendos se çfarë do të bëjë. ndodh.

“Kjo qeveri dhe Partia Progresive Serbe kanë treguar në zgjedhje se nuk kanë turp dhe të hënën mund të presim gjithçka. Presim dhe ka shumë mundësi që t’i shtojnë vjedhjen e provuar në zgjedhje, blerjen e këshilltarëve dhe ndryshimin e vullnetit elektoral të qytetarëve. Edhe në zgjedhjet e fundit nuk mundën të formojnë vetë shumicën, por menjëherë kaluan një, e më pas edhe dy këshilltarë të tjerë të Zavetnikut dhe në atë mënyrë e drejtuan qytetin për një vit me shumicë të brishte.” thotë ajo.

Deputetja e Partisë Liri dhe Drejtësi thotë gjithashtu se koalicioni “Serbia kundër dhunës” tha se:

“Ne kemi një skenar për të dyja situatat. E sigurt është se si këshilltarë do të luftojmë për anulimin e zgjedhjeve, do të vazhdojmë të dëshmojmë vjedhjen e zgjedhjeve dhe do të mbrojmë vullnetin elektoral të qytetarëve të Beogradit”.

Pyetjes se nëse po mendojnë për të penguar konstituimin e Kuvendit të qytetit, Popoviç tha se të gjitha opsionet janë në tavolinë.

“Para pak kohësh thashë se gjithçka varet nga Vuçiqi dhe se as ata nuk e dinë se çfarë do të bëjnë të hënën.

Ata peshojnë dhe shohin se cila është gjëja më e zgjuar për të bërë. Nëse ata vendosin t’i shtojnë vjedhjes së zgjedhjeve edhe ryshfetin e disa këshilltarëve, përveç ligjshmërisë nuk do të kenë legjitimitet.

“Vetë Vuçiq ka thënë 18 muaj më parë se gjëja më e rëndësishme për një qeveri është të ketë legjitimitet, kështu që herën e kaluar kur i mungonte një këshilltar, i përsëritën zgjedhjet, tani i mungojnë dy”, shpjegoi ajo.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?