A është spiun Ilir Meta? Pse po hesht mazhoranca?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish- kryetari i Shoqatës Anti-komuniste të të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë Nebil Çika foli në lidhje me bashkëpunëtorët e sigurimit të shtetit, ku vuri në theks se hapja e dosjeve temë e diskutua për javë të tëra u harrua.

Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se Autoriteti i Dosjeve nuk e ka në tagër bërjen publike të dosjeve, ndërsa shtoi se hapjen e tyre fillimisht duhet ta kërkonte kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla, e më pas Ilir Meta i cili u përfol se mund të kishte qenë bashkëpunëtor sigurimi.

Sipas tij mazhoranca e ka detyrim publik që të kërkojë hapjen e dosjeve nga Autoriteti i Dosjeve.

- Advertisement -

“Politika më shumë përpiqet të marrë at efektin mediatik, dhe show se sa efektin real që presin qytetarët. Ky prittë të jetë akti më i rëndësishëm i shkëputjes së të kaluarës kriminale në Shqipëri.

Ka katër projekte për ligjin e lustracionit që nuk janë më në lëvizje nga parlamenti.  Vetë autoriteti nuk bën dot asnjë lëvizje sepse nuk e lejon ligji. Detyrimin në mënyrë të veçantë e ka pasur kryetarja e parlamentit që e hapi si problem.  Nuk e di se çfarë ka ndodhur por detyrim politik e ka pasur Nikolla që ta kërkoj nga Autoriteti i Dosjeve dosjen e I.M. dhe së dyti e ka pas Meta.

E para mazhoranca ka pasur detyrimin publik dhe e dyta kanë premtuar që këta persona të mos jenë në garë për zgjedhjet lokale.

I vetmi që ka kërkuar që emrat e përfshirë në dosjen e sigurimit të shtetit është Kreshnik Çollaku. Ai ka kërkuar dhe emrat e punëtorëve që kanë punuar në sigurimin e shtetit.”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×