A i ka ndryshuar Putini synimet e tij?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia do të reduktoje operacionet ushtarake në kryeqytetin Kiev dhe në qytetin Chernihiv në veri të Ukrainës, sipas deklaratave ruse pas bisedimeve për paqe me Ukrainën, të martën.

Duket se Rusia i ka ulur ambiciet, me pretendimin se përgjithësisht i ka “përmbushur” qëllimet e fazës së parë të pushtimit, që e përcaktoi si “reduktim të konsiderueshëm të potencialit luftarak të Ukrainës”.

Por, lufta vazhdon në lindje dhe në jug të Ukrainës, ku forcat ruse po përpiqen të krijojnë një korridor tokësor përgjatë bregut jugor, nga Krimea e deri në kufirin rus.

- Advertisement -

Një muaj pas pushtimit, Rusia deklaroi se qëllimi i saj kryesor ishte “çlirimi i Donbasit”, – duke iu referuar rajoneve lindore të Ukrainës, Luhansk dhe Donetsk -, dhe tha se operacionet ushtarake do i përqendrojë kryesisht në Donbas.

Por përtej synimeve të tij ushtarake, kërkesa në të cilën Putini ka këmbëngulur më shumë para fillimit të sulmeve është që të sigurojë neutralitetin e ardhshëm të Ukrainës.

Ukrainasit e kanë ofruar neutralitetin me garancinë nga ndërkombëtarët se siguria e Ukrainës nuk do të cenohet, si pjesë e një plani paqeje, të paraqitur në bisedimet në Turqi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Ukraina dyshon në zotimin e Rusisë për tërheqjen e trupave


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

TË FUNDIT

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×