A mund të ndërhyjnë hakerat në zgjedhje? Flet nënkomisionerja e KQZ-së

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nënkomisionerja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Lealba Pelinku thotë se hakerat nuk mund të ndërhyjnë në procesin apo dhe në rezultatin e zgjedhjeve.

Në një intervistë për Euronews Albania, Pelinku nënvizoi se për votimin dhe numërimin elektronik, por edhe për identifikimin elektronik, sistemet janë të mbyllura.

“Fatmirësisht, në rastin e teknologjisë së informacionit që aplikohet si për votimin dhe numërimin elektronik, ashtu edhe për identifikimin elektronik, janë sisteme të cilat janë të mbyllura, pra nuk kanë asnjë komunikim me rrjetet elektronike. Nuk ka asnjë lloj rreziku për ndërhyrje dhe për më tepër për deformim apo manipulim të dhënash.

- Advertisement -

Në momentin e mbylljes së procesit të votimit, pajisja prodhon një raport me një kod që lexohet nga operatori dhe me anë të telefonit të operatorit dërgohet në KQZ dhe kjo përbën atë që quhet rezultat paraprak, për t’u bërë më pas tabela përfundimtare e rezultateve. Edhe për identifikimin elektronik do të ndiqet e njëjta praktikë”, theksoi ajo.

Presidenti Bajram Begaj, caktoi 14 majin 2023 si datën e zhvillimit të zgjedhjeve vendore të ardhshme.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet brenda spitalit 35 vjeçarja shtatzënë në Kosovë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kosovë, ku një person dyshohet se ka vrarë gruan e tij në Qendrën Klinike  Universitare të Kosovës...

Poli Hoxha: Arrestimet e IT, për t’i vënë kapakun skandalit me sulmet kibernetike

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se firmosja e urdhër-arresteve nga Prokuroria e Tiranës për  5 punonjësit IT pranë Departamentit të Administratës Publike (DAP), është thjesht...

Arben Meçe: Meta i kapur nga Berisha, u detyrua të pranojë për 6 dhjetorin

Analisti Arben Meçe tha se kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta është i kapur nga kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha. Në një intervistë...

TË FUNDIT

Vritet brenda spitalit 35 vjeçarja shtatzënë në Kosovë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kosovë, ku një person dyshohet se ka vrarë gruan e tij në Qendrën Klinike  Universitare të Kosovës...

Poli Hoxha: Arrestimet e IT, për t’i vënë kapakun skandalit me sulmet kibernetike

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se firmosja e urdhër-arresteve nga Prokuroria e Tiranës për  5 punonjësit IT pranë Departamentit të Administratës Publike (DAP), është thjesht...

Arben Meçe: Meta i kapur nga Berisha, u detyrua të pranojë për 6 dhjetorin

Analisti Arben Meçe tha se kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta është i kapur nga kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha. Në një intervistë...

Poli Hoxha: Xhaxhai i Ervis Martinajt zbuloi arsyen pse është vrarë nipi i tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se xhaxhai i Ervis Martinajt ka bërë ku deklaratë, ku u shpreh se nipi i tij është vrarë për pronat...

Protesta, Murrizi: Opozita në të drejtën e saj, pse Meta s’mund të shkëputet

Deputeti Myslim Murrizi është shprehur se opozita është në të drejtën e saj kushtetuese të bëjë protestë kur të dojë dhe ku të dojë. Në...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×