Abazoviç po i shërben politikës serbo-ruse? Flet ish-ambasadori

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-ambasadori i Malit të Zi në Kosovë, Ferhat Dinosha thotë se kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviç i shërben politikës serbo-ruse.

Në një intervistë për Euronews Albania, Dinosha u shpreh se Abazoviç e ka bërë diçka të tillë, që kur ishte zëvendës kryeministër në vitin 2020.

Sipas Dinoshës, marrëveshjen me Kishën Serbe, Abazoviç e nënshkroi ashtu siç ia kërkuan këto forca, të cilave ai u shërben.

- Advertisement -

“Zoti Abazoviç ka qenë që në fillim aty, do të thotë që ka krijuar shumicën në vitin 2020, pikërisht prej këtyre forcave, kur në krye të qeverisë ishte zoti Zdravko Krivokapiç, ky ishte zëvendësi i tij në qeveri dhe unë asokohe, kam rastisur të isha ambasador i Malit të Zi në Republikën e Kosovës. Nuk durova dhe i kam shkruar një letër të hapur, duke i thënë që një hap i tillë do ishte i rrezikshëm, për arsye se forcat pro-ruse do të merrnin pushtetin në Mal të Zi, ato fillimisht mund të tregohen më të buta, por unë i di qëndrimet e tyre dhe aspiratat e tyre, prandaj i pata thënë, hasa në vesh të shurdhër.

Koha, për fat të keq ka dëshmuar se zoti Abazoviç ka punuar për ato forca. Ky deklarohet se Mali i Zi do të ndjekë rrugën perëndimore, por faktet flasin ndryshe. Zoti Abazoviç kur ishte në krye të qeverisë së pakicës, bëri një marrëveshje themeltare të qeverisë me Kishën Serbe në dëm të shtetit të Malit të Zi. Ai e bëri këtë hap, siç e donin pikërisht forcat pro-serbe që e përkrahin “, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sekuestrohen 1 mld dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e...

Protesta e gjashtë kundër Vuiçiç, dhjetëra mijëra serbë marshuan drejt qeverisë

Në protestën e gjashtë “Serbia kundër dhunës”, të premten, dhjetëra mijëra qytetarë në Beograd nisën një marsh drejt Qeverisë së Serbisë, rreth së cilës...

Draft-statuti i Ramës për asociacionin, vjen reagimi zyrtar nga qeveria e Kosovës

Zyra shtypit e kryeministri Albin Kurti ka reaguar lidhur me draft-statutin e kryeministrit Edi Rama për asociacionin. Në përgjigje të interesimit të gazetarit të Euronews...

TË FUNDIT

Sekuestrohen 1 mld dollarë para të falsifikuara në Stamboll, zbulohet destinacioni

Forcat turke të sigurisë konfiskuan një miliard dollarë para të falsifikuara në Stamboll dhe arrestuan gjashtë persona të përfshirë në operacion, njoftoi zyra e...

Protesta e gjashtë kundër Vuiçiç, dhjetëra mijëra serbë marshuan drejt qeverisë

Në protestën e gjashtë “Serbia kundër dhunës”, të premten, dhjetëra mijëra qytetarë në Beograd nisën një marsh drejt Qeverisë së Serbisë, rreth së cilës...

Draft-statuti i Ramës për asociacionin, vjen reagimi zyrtar nga qeveria e Kosovës

Zyra shtypit e kryeministri Albin Kurti ka reaguar lidhur me draft-statutin e kryeministrit Edi Rama për asociacionin. Në përgjigje të interesimit të gazetarit të Euronews...

Putin: Kundërofensiva ukrainase ka dështuar, por kanë ende potencial sulmues

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha të premten, më 9 qershor, se kundërofensiva e madhe që Ukraina ka përgatitur prej muajsh, ka “filluar” në...

Ish-kryeministri Boris Johnson jep dorëheqjen si deputet

Boris Johnson ka dhënë dorëheqjen si ligjvënës konservator, pasi i është thënë se do të sanksionohet për mashtrim të Parlamentit. Dorëheqja e tij vjen pasi...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×