“Abuzimet seksuale e inçestet janë tabu”, pedagogia tregon rastet në RMV

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vedije Ratkoceri, ligjëruese në Fakultetin juridik të Universitetit të Evropës Juglindore në RMV tha se abuzimi seksual është një fenomen shqetësues në Maqedoninë e Veriut.

E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, ajo tha se fenomen i rëndë është dhe incesti.

Sipas saj këto dy fenomene janë tabu për shoqërinë maqedonase dhe se familjarët nuk bëjnë denoncime por mundohen që t’i zgjidhin vetë.

- Advertisement -

“Abuzimi seksual është një plagë tjetër të cilën e ka  shoqëria jonë dhe për të cilën shumë pak flitet. Ligji ka dënime shumë të ashpra për abuzimet seksuale. Ne kemi publikë dhe regjistrin e pedofilëve. Kemi abuzime seksuale brenda familjes por dhe jashtë. Inçesti është vepër penale ku ndodh brenda anëtarëe të familjes. Kjo është e vërtetë shqetësuese.

Këtu flasim për rastet që janë tabu. Rastet shumë herë nuk denoncohen , familjen mundohen t’o zgjidhin vet” – tha ajo.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zbulohet pas 196 vjetësh shkaku i vdekjes të gjeniut Beethoven

Ludwig van Beethoven ka gjasa të ketë vdekur nga problemet në mëlçi. Është ky përfundimi i studimit të fundit të sekuencave të ADN-së, që...

Irani dënon me vdekje 5 persona, akuzohen se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët akuzoheshin...

Të paktën 5 emigrantë kanë vdekur në ujërat e Tunizisë, 33 të zhdukur

Të paktën pesë emigrantë humbën jetën, 33 rezultojnë të zhdukur, ndërsa 84 u shpëtuan. 4 anije me emigrantë nga Afrika u fundosën dje dhe sot...

TË FUNDIT

Zbulohet pas 196 vjetësh shkaku i vdekjes të gjeniut Beethoven

Ludwig van Beethoven ka gjasa të ketë vdekur nga problemet në mëlçi. Është ky përfundimi i studimit të fundit të sekuencave të ADN-së, që...

Irani dënon me vdekje 5 persona, akuzohen se punuan për Izraelin

Një gjykatë në qytetin veriperëndimor të Iranit, Urmia, ka dënuar me vdekje pesë persona – katër burra dhe një grua – të cilët akuzoheshin...

Të paktën 5 emigrantë kanë vdekur në ujërat e Tunizisë, 33 të zhdukur

Të paktën pesë emigrantë humbën jetën, 33 rezultojnë të zhdukur, ndërsa 84 u shpëtuan. 4 anije me emigrantë nga Afrika u fundosën dje dhe sot...

Berisha: Ahmetaj të bëhet i penduar, të tregojë si i bëri presion Rama

Sali Berisha ka thënë për mediat, se Arben Ahmetaj tashmë ka mundësinë që të bëhet i penduari i drejtësisë. Sipas Berishës, ai duhet të...

Rama në BBC: Shqiptarët nuk lidhen vetëm me varkat e paligjshme dhe krimin

Gjatë vizitës së tij në Mbretërinë e Bashkuar, Kryeministri Edi Rama ishte i ftuar sot në një bisedë në studion e programit “Today” të...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×