English

Aleat me Berishën, Vangjel Dule pro bashkimit me Alibeajn: Opozita duhet e bashkuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut (PBDNJ), Vangjel Dule, i cili është aleat me ish kryeministrin Sali Berisha për zgjedhjet lokale të 14 majit, është shprehur pro bashkimit me Enkelejd Alibeajn, kryetar i komanduar i Partisë Demokratike.

- Advertisement -

Nga Korça, pyetur nga Euronews Albania, Dule u shpreh se opozita duhet të jetë e bashkuar kundër qeverisë në këto zgjedhje.

Koalicion i tkurrur në zgjedhjet e 14 majit?

Është koalicion shumë i gjerë, i cili nga ana teknike do garantojë fitoren në shumicën e këshillave bashkiakë dhe në bashkitë kryesore të vendit. Bashkitë e mëdha janë prioritetet e mëdha, por kjo nuk do të thotë se ne nënvlersojmë bashkitë e vogla.

Sali Berisha shkon pa logo në këto zgjedhje?

Ne në një formë të gjithë po shkojmë pa siglat tona pasi i rëndësishëm është koalciioni që do të garantojë fitoren. Siglat partiake nuk janë në plan të parë, sesa sigla e bashkimit për fitore.

Alibeaj po futet në garë për të fituar apo për të qenë patericë e Ramës?

Nuk jam i aftë të jap leksione askujt, qytetarët na kanë rezervuar vendin e opozitës dhe ne duhet të reagojmë si opozitë e unifikuar. Përtej ndasive personale e partiake kjo është ndjesia ime politike një kandidat përballë maxhorancës.

Alibeaj bën thirrje për bashkim, si e shikoni?

Nuk duhet të funksionojmë me fragmete por në bashkësi, nuk duhet që opozita të përjashtojë askënd për tu vendosur kundër PS. Besoj se jam i qartë, bashkimi nuk ka adresim nominal, bashkimi quhet bashkim kur të gjitha pjesët ti unifikosh bashkë.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×