Aleksandër Biberaj kujton 8 dhjetorin: Ikja e Ismail Kadaresë i vuri kapakun

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-studenti i dhjetorit, Aleksandër Biberaj u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se 32 vite pas rënies së regjimit komunist, ende nuk kemi ecur ashtu siç duhet me procesin e integrimit.

Ai shtoi se Shqipëria duhet të kishte ecur shumë para në këto 32 vite demokraci.

“8 dhjetori është një moment reflektimi për të gjithë ne që ishim pjesë e asaj lëvizje, por nuk ndihesh mirë. Ne duhet të kishin ecur shumë përpara, por fatkeqësisht nuk kemi ecur. Jemi shumë pas edhe më integrimin në BE. Aspirata evropiane nuk është realizuar akoma, pas 32 vitesh”, u shpreh ai.

- Advertisement -

Biberaj kujtoi se ngritja e studentëve kundër regjimit më 8 dhejtor të 1990, nuk ishte e lehtë, por studentët morën vrull edhe nga ikja e Ismail Kadaresë.

“Ziente kazani i pakënaqësisë popullore. Në në atë kohë ndiqnin Zërin e Amerikës, ishim sy e vesh me atë që ndodhte në Europën Juglindore. Ishim të informuar, ndjenim një keqardhje që këtu nuk kishte një rezistencë. Ajo që i vuri kapak ishte ikja e Ismail Kadaresë, kjo na tregoi ne se këtu nuk jetohet në këtë vend. Edhe vetë regjimi e kishte kuptuar që ishte fundi. Nuk kishin me argumente për ta kundërshtuar”, u shpreh Biberaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tentoi të fuste ilaçe kontrabandë, arrestohet 54-vjeçari në Morinë

Një 54-vjeçar është vënë në pranga nga Policia Kukës, pasi u kap duke transportuar me autobus medikamente të ndryshme, me vlerë 15 000 eurove. Në...

Policia e Floridës ndalon shoferin 10-vjeçar në autostradë

Policia në Florida u trondit kur shoferi që ndaluan në një autostradë kryesore doli të ishte një djalë 10-vjeçar. Djali dhe motra e tij 11-vjeçare...

Zbulohet identiteti i policit të vrarë në veri të Kosovës

Në orët e para të mëngjesit të së diel është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Ngjarja e...

TË FUNDIT

Tentoi të fuste ilaçe kontrabandë, arrestohet 54-vjeçari në Morinë

Një 54-vjeçar është vënë në pranga nga Policia Kukës, pasi u kap duke transportuar me autobus medikamente të ndryshme, me vlerë 15 000 eurove. Në...

Policia e Floridës ndalon shoferin 10-vjeçar në autostradë

Policia në Florida u trondit kur shoferi që ndaluan në një autostradë kryesore doli të ishte një djalë 10-vjeçar. Djali dhe motra e tij 11-vjeçare...

Zbulohet identiteti i policit të vrarë në veri të Kosovës

Në orët e para të mëngjesit të së diel është vrarë një polic i Kosovës, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Ngjarja e...

Vrasja e policit në Kosovë, Basha: Beogradi të distancohet nga ngjarja e rëndë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas ngjarjes së rëndë në veri të Kosovës, ku një polic humbi jetën dhe një tjetër...

Italia do të prodhojë avionë të rinj luftarakë me Britaninë dhe Japoninë 

Italia ka njoftuar se do të bëhet një partner i barabartë në programin luftarak të gjeneratës së ardhshme me Britaninë e Madhe dhe Japoninë. Të...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×