English

Ambasadori i Holandës në Korçë: Integerimi drejt BE fokusohet te shteti i së drejtës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ambasadori i Holandës në Shqipëri Reinout Vos i cili ishtë në një vizitë në Korçë tha se është shumë e rëndësishme që Shqipëria të fokusohet tek shteti i së drejtës, ndërsa përparon në hapjen e kapitujve për integrimin.

- Advertisement -

“Është shumë i rëndësishëm hapja e kapitujve për integrimin e Shqipërisë në BE dhe duke u fokusuar kryesisht në ligjin e të drejtës. Shpresojmë dhe jemi shumë optimistë në rrugën e Shqipërisë në këtë drejtim”,-tha ai.

Ambasadori u shpreh edhe për rëndësinë e bashkëpunimit mazhorancë – opozitë për miratimin e reformës zgjedhore :

“Jam i kënaqur që si opozita ashtu edhe mazhoranca janë duke punuar së bashku në parlament pasi reforma zgjedhore dhe e ardhmja e Shqipërisë në BE është një hap shumë i rëndësishëm për vendin. Duhet bashkëpunimi i të dy palëve”,-tha Reinout Vos.

Lidhur me normalizimin e situatës në Ballkanin Perëndimor, ambasadori hollandez u shpreh:

“Është e vërtetë që BE ka interes në Ballkanin Perëndimor, por i ngelet vendeve të BP për të punuar fort rreth integrimin në BE. Jam i impresionuar nga puna që Shqipëria ka bërë në detyrat e shtëpisë dhe prezantimin në Bruksel vitin e kaluar, por akoma ka nevojë për punë përpara për të ardhmen europiane.”

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?