Analisti: Kurti po paguan çmim të lartë! Në Ohër, nuk dolëm humbës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Ardian Arifaj tha në një intervistë për Euronews Albania se dje në Ohër nuk pritej të kishte nënshkrim të ndonjë marrëveshjeje.

Sipas tij, nënshkrimi është menduar nga ndërkombëtarët do të bëhet në një ceremoni më pompoze në një qytet të BE.

Analisti u shpreh se Kurti po paguan një çmim të lartë, teksa në Kosovë një pjesë shumë e madhe e opinionit publik e ka pritur me kritika të ashpra performancën e Kurtit në Ohër.

- Advertisement -

“Për Kosovën kanë rëndësi detyrat e shtëpisë, që është të nisë menjëherë punën për themelimin e asociacionit që do të mundësojë një vetëmenaxhim të serbëve në Kosovë, gjë që Kurti me gjithë kundërshtimet më në fund u detyrua ta pranojë. Sot në Kosovë vetëm militantët e kanë përkrahur Kurtin, gjithë të tjerët e kanë kritikuar ashpër. Në Kosovë është pritur me shumë pezëm asociacioni”, tha Arifaj.

Sipas tij, Kosova është e detyruar të jetë konstruktive në planin e diplomacisë, përndryshe rrezikon të penalizohet, siç ndodhi me vizat që u bllokuan për një kohë shumë të gjatë.

“Dje ka qenë një moment i tillë kur Kosova ka rrezikuar izolimin, ka qenë e detyruar të jetë konstruktive”, u shpreh analisti.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Një dasmë e hatashme” mblodhi qytetarët e Elbasanit në teatrin Skampa

"Një dasmë e hatashme", me regji nga Kiço Londo dhe me trupën e njohur të aktorëve vjen për të pestën herë në skenën e...

401 qytetarë kërkuan ndihmë për ekstremistët e dhunshëm në Shqipëri

Ekstremizmi i dhunshëm dhe radikalizimi janë fenomene që me të cilat shoqëria shqiptare po përballet më shpesh. Gjatë një viti qindra qytetarë kanë denoncuar...

Grevë e përgjithshme në Francë, vijojnë protestat anti-Macron

Në Francë po mbahet greva e përgjithshme kundër reformës së pensioneve. Bllokadat në rrugë u vendosën që në orët e para të mëngjesit, pasi...

TË FUNDIT

“Një dasmë e hatashme” mblodhi qytetarët e Elbasanit në teatrin Skampa

"Një dasmë e hatashme", me regji nga Kiço Londo dhe me trupën e njohur të aktorëve vjen për të pestën herë në skenën e...

401 qytetarë kërkuan ndihmë për ekstremistët e dhunshëm në Shqipëri

Ekstremizmi i dhunshëm dhe radikalizimi janë fenomene që me të cilat shoqëria shqiptare po përballet më shpesh. Gjatë një viti qindra qytetarë kanë denoncuar...

Grevë e përgjithshme në Francë, vijojnë protestat anti-Macron

Në Francë po mbahet greva e përgjithshme kundër reformës së pensioneve. Bllokadat në rrugë u vendosën që në orët e para të mëngjesit, pasi...

U ndërtua 19 shekuj më parë, nis puna për zbulimin e Amfiteatrit të Durrësit

Një grup arkeologësh vendas dhe të huaj po punojnë për zbulimin e plotë të Amfiteatrit të Durrësit. Prej dy ditësh tashmë aty ka nisur puna...

Tregtia me Britaninë/ Blejmë makina, libra e sapunë. Shesim reçel, këpucë e alumin

Shqipëria ble rregullisht nga Britania e Madhe mish, mjete transporti, mobilie, aparate fotografike, makineri, pajisje elektrike, sapunë, libra dhe produkte kozmetike e ilaçe. Nga ana...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×