Anëtari i KPA, Ardian Hajdari akuzohet për fshehje pasurie

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

SPAK i ka komunikuar akuzën e fshehjes së pasurisë, anëtarit të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, Ardian Hajdari.

Pritet që pas komunikimit zyrtarisht të akuzës, KPA të bëjë pezullimin nga detyra të Ardian Hajdarit.

Anëtari i shkallës së dytë të vetingut, akuzohet nga SPAK për fshehje të të ardhurave tatimore dhe mos deklarim pasurie në ILKDPI gjatë ushtrimit të detyrës së avokatit.

- Advertisement -

Ardian Hajdari është anëtari i dytë pas Luan Dacit që vihet nën akuzë nga SPAK, i cili u shkarkua nga detyra pas dënimit me formë të prerë për ‘falsifikim dokumentesh’.

Ky zhvillim e kompromenton procesin e vetingut pas, vendimet e KPA merren nga një trupë prej tre gjyqtarësh dhe shpesh, këto vendime nuk kanë qenë me votë unanime.

Kallëzimi

Anëtari i KPA, Hajdari u kallëzua në SPAK në qershor 2020 nga ish-gjyqtarë dhe ish-prokurorë që nuk kaluan procesin e vetingun.

Ish-prokuroria Antoneta Sevdari, ish-gjyqtari Ervin Metalla dhe ish-prokurori Elsion Sadiku e kallëzuan për falsifikim dokumentesh përveç fshehjes dhe mos deklarim të pasurisë.

Në janar 2020, ishte anëtari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Besnik Cani që kallëzoi pranë SPAK, dy gjyqtarët e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, Ardian Hajdari dhe Luan Daci.

Sipas tij, Hajdari dhe Daci nuk përmbushin kushtet ligjore, përkatësisht; gjyqtari Hajdari nuk ka notën mesatare 8 të kërkuar nga ligji, ndërsa gjyqtari Daci ka fshehur shkarkimin e tij në vitin 1997.

Ish-prokuroria Sevdari paraqiti dhe një ankesë pranë Operacionit Ndërkombëtar i Monitorimit (ONM) për Hajdarin por që nuk u mor parasysh.

Sipas saj, Hajdari nuk plotëson tre kushtet kryesore që përcakton Kushtetuta për të qenë pjesë e KPA.

Servdari thotë se Ardian Hajdari nuk ka një eksperiencë prej 15 vite në sistemin e drejtësisë pasi ishte i regjistruar si avokat në Këshillin Rajonal të Avokatëve të Shkodrës për vetëm 13 vite.

Gjithashtu, ajo pretendon se Hajdari nuk ka asnjë dëshmi për ndonjë biznes të regjistruar, gjë që do të thotë se ka fshehur të ardhurat nga organet tatimore.

Sevdari më tej thekson se Hajdari nuk kishte notën mesatare jo më pak se 8, pasi në diplomën për drejtësi ka mesatare 6.44 ndërsa master nuk ka kryer asnjëherë.

Deklarimi i Ardian Hajdari

CV zyrtare të publikuar në faqen e KPA, thuhet se Hajdari në vitin 1996 ka përfunduar studimet universitare në Fakultetin e Drejtësisë, pranë Universitetit “Luigj Gurakuqi”, Shkodër.

Nga viti 1995 deri në vitin 1998, ka punuar si ndihmësgjyqtar pranë ish-Gjykatës së Shkallës së Parë Malësi e Madhe dhe 1998-2000, ka punuar ndihmësgjyqtar pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Shkodër.

Si avokat ka ushtruar profesionin 2000-2017, ku në periudha të shkurtra ka punuar si jurist pranë Hidrocentralit Koman, dhe jurist pranë Bashkisë Vau Dejës.

deklarimin e pasurisë në vitin 2017, Ardian Hajdari deklaron pagë prej 3 854 376 Lekë si gjyqtar i KPA dhe depozita me vlerë 400 000 Lekë, 8 000 Euro dhe 4 000 Dollarë. Ai thotë se është pronar i 1/8 të një apartamenti në Shkodër me sipërfaqe 75 m2 si dhe ka në pronësi një makinë të tipit ‘Mercedes Benz’ me vit prodhimi 1996 me vlerë 3 000 Euro me të ardhura dhe kursimet nga punësimi si avokat.

LEXONI GJITHASHTU:

 




LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Pyes Lotin” hiqet nga YouTube për herë të dytë

Në 19 janar, Elsa Lila shkroi në rrjetet e saj sociale "Kush duron, fiton", duke postuar për herën e dytë këngën me versionin e...

Dy shqiptarë në Sanremo 2023, violonçelisti Iljard Shaba do performojë me Anna Oxa

Disa ditë para fillimit të Festivalit të Sanremos, u shfaqën emrat dhe këngët e mbrëmjes së dueteve. Ajo që ra në sy mes të gjithë...

Nikki Haley synon Shtëpinë e Bardhë, pritet zyrtarizimi në garën e republikanëve

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, pritet të njoftojë më 15 shkurt kandidimin për zgjedhjet Presidenciale të vitit 2024 në Shtetet e Bashkuara....

TË FUNDIT

“Pyes Lotin” hiqet nga YouTube për herë të dytë

Në 19 janar, Elsa Lila shkroi në rrjetet e saj sociale "Kush duron, fiton", duke postuar për herën e dytë këngën me versionin e...

Dy shqiptarë në Sanremo 2023, violonçelisti Iljard Shaba do performojë me Anna Oxa

Disa ditë para fillimit të Festivalit të Sanremos, u shfaqën emrat dhe këngët e mbrëmjes së dueteve. Ajo që ra në sy mes të gjithë...

Nikki Haley synon Shtëpinë e Bardhë, pritet zyrtarizimi në garën e republikanëve

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, pritet të njoftojë më 15 shkurt kandidimin për zgjedhjet Presidenciale të vitit 2024 në Shtetet e Bashkuara....

Kamuflohej si picier në restorant, kapet një tjetër bos i lartë i mafias italiane

Një mafioz italian në arrati që nga viti 2006, i dënuar për disa vrasje, është kapur në Francë, pasi u zbulua se ishte kamufluar...

Rama: Dy kompanitë ruse kanë marrë tender pa garë nga qeveria e mëparshme

Kryeministri Edi Rama thotë se qeveria e tij nuk u ka dhënë licenca dy kompanive ruse të sanksionuara nga SHBA, për shfrytëzimin e fushave...




Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×