English

Ankandi i Fotovoltaik hibrid, Balluku: Shqipëria nuk angazhon asnjë aset shtetëror

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë,  Belinda Balluku  ishte pjesë ne ankandit fotovoltaik hibrid.

- Advertisement -

Balluku do të shpall sot fituesit e ankandit fotovoltaik hibrid të cilën ajo e quan një praktikë të perëndimit për sa i përket prodhimit të energjisë.

Ajo u shpreh se ky projekt do të jetë  ndryshe nga të tjerët pasi nuk angazhon asnjë aset shtetëror dhe objektet e interesuara do ta blenë vetë tokën.

“Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka një strategji të qartë ku synon që kapacitetet gjeneruese diellore të arrijnë një shtesë prej 1 gigavat nëpërmjet procedurave të pastra, transparente. Ankandi hibrid është më i madhi i zhvilluar në vend dhe ku shteti Shqiptar nuk angazhon asnjë aset shtetëror, në këtë rast toka është siguruar nga objektet e interesuara dhe shteti është vetëm blerësi i energjisë. Sot përveç hidrocentraleve të cilat kontribuojnë ndjeshëm, duhet të  kemi një prodhim të konsoliduar që vjen padyshim  nga parqet fotovolkaike. Sigurisht do të kërkojmë ndihmën dhe asistencën e partnerëve tanë për të kuptuar sesi një paketë e re incentivuese mund të dalë në treg për të mbështetur të gjithë ato entitete të cilat do të dëshirojnë të investojnë në kapacitete depozituese” tha ajo.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?