Arifi: S’na detyron askush të mbajmë zi për serbët, jemi pjesë e Kosovës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Komunës së Preshevës Shqipërim Arifi, tha se Presheva nuk mund të mbajë zi për serbët e vrarë në Veri pasi ndihen pjesë të Kosovës.

Në një intervistë për Euronews Albania, ai nënvizoi se ka mbi 10 mijë euro gjobë, vetëm për shkak se ka vendosur flamurin shqiptar në institucione.

“Kemi vite me radhë që nuk e kemi ekspozuar flamurin serbë dhe pse ligji na obligon. Unë jam i vetmi kryetar që7-8 vite i kam harxhuar 10 mijë euro dënime për vendosjen e  flamurit shqiptar në Preshevë që kam mbi 10 mijë euro gjobë për vendosjen e flamurit shqiptar. Jo Serbia po kushdo qoftë nuk na detyron të mbajmë ditë zie sepse ne jemi shqiptar, dhe ndihemi si pjesë e Kosovës dhe pse administrativisht nuk jemi. Jemi totalisht kundër terrorit”-tha Sinani.

- Advertisement -

Ai ‘sulmoi’ dhe ish-kryetaren e komunës së Preshevës, duke thënë se Ardita Sinani është bashkëpunëtore e vjetër e qeverisë serbe.

“Ardita Sinani është një bashkëpunëtore e vjetër e qeverisë serbe. Në Preshevë e njohim Ardita Sinanin, Shaip Kamberin, se si bashkëpunojnë. Janë e vetmja e parti që ja ka aprovuar programin qeverisës Vuçiç. Ajo ka takime të shumta me Vulin. Këtë të fundit e ka mik”-përfundoi ai.

Mëngjesit e 24 shtatorit serbët sulmuan Veriun e Kosovës ku si pasojë një polic i Kosovës mbeti i vrarë dhe dy të tjerë u plagosën. Ndërsa mbetën të vrarë dhe 4 sulmues serbë.

Situata në Veri ka ngjallur reagime të shumta, jo vetëm në rajon por dhe tek ndërkombëtarët.

LEXONI GJITHASHTU: 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Misteri i Liridonës”, eksperti: Shkak mund të jetë një “aferë nderi” e Naimit

Vrasja e Liridona Ademaj vazhdon të mbetet kryefjalë e debatit të dy javëve të fundit, ku vlen të thuhet se shkaku mbetet ende enigmatik....

Erdogani akuzon Perëndimin për “barbarizëm” dhe islamofobi në luftën në Gazë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, përdori një fjalim për të drejtat e njeriut të shtunën për ta akuzuar Perëndimin për “barbarizëm” në qëndrimet...

Dorëheqja e ministrit të emigracionit në Britani, Krashi: Donte një ligj më ekstrem

Qeveria konservatore e Britanisë është gjendur në vështirësi pasi ministri i saj për Emigracionin dha dorëheqjen lidhur me ligjin që ka të bëjë me...

TË FUNDIT

“Misteri i Liridonës”, eksperti: Shkak mund të jetë një “aferë nderi” e Naimit

Vrasja e Liridona Ademaj vazhdon të mbetet kryefjalë e debatit të dy javëve të fundit, ku vlen të thuhet se shkaku mbetet ende enigmatik....

Erdogani akuzon Perëndimin për “barbarizëm” dhe islamofobi në luftën në Gazë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, përdori një fjalim për të drejtat e njeriut të shtunën për ta akuzuar Perëndimin për “barbarizëm” në qëndrimet...

Dorëheqja e ministrit të emigracionit në Britani, Krashi: Donte një ligj më ekstrem

Qeveria konservatore e Britanisë është gjendur në vështirësi pasi ministri i saj për Emigracionin dha dorëheqjen lidhur me ligjin që ka të bëjë me...

“Super aplikacioni” – Si Rusia do menaxhojë dhe kontrollojë gjithçka në internet

Do të mund t’i paguani taksat. Do të mund të shpërndani, pëlqeni, të ndërhyni në video. Do të mund të regjistroni fëmijën tuaj në...

Harta e re gjyqësore kosto për qytetarët e Korçës. Shella: Zvarrit në kohë proceset 

Me implementimin e hartës së re gjyqësore, Gjykata e Apelit të Korçës u shkri në gjykatat e rretheve të tjera e dosjet u transferuan...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×