English

Arrestohet këngëtarja Elsa Lila dhe boksieri Petrit Bardhi

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këngëtarja e njohur shqiptare, Elsa Lila është arrestuar gjatë një operacioni kundër drogës në Itali.

- Advertisement -

Gazeta “La Repubblica” raporton se Lila ishte mes 13 personave në hetim, shqiptarë dhe italianë që janë vënë në pranga mëngjesin e së mërkurës në Romë.

Sipas asaj që raporton gazeta italiane, roli i këngëtares së njohur ishte mbajta e llogarive për grupin mafioz.

Përveç këngëtares 40-vjeçare, i përfshirë është dhe ish-kampioni i boksit në Shqipëri, Petrit Bardhi, i njohur si “Titi”.

Grupi italo-shqiptar sipas hetuesve të antimafias në Itali, merrej me shitjen e drogës në lokale të ndryshme të kryeqytetit.

Në këtë grup me bazë në Acilia sipas mediave italiane kishte lidhje dhe Arben Zogu, një mafioz i njohur në Itali.

Për të kamufluar aktivitetin e shpërndarjes së drogës, grupi pajiste lokalet me makineri të lojërave të fatit.

Grupi merrej me shitjen e kokainës, hashashit dhe marijuanës.

Elsa Lila ka fituar shumë çmimeve muzikore në Shqipëri, përfshirë dy herë radhazi Festivalin e Këngës.

Në1996, kur ishte 15 vjeçe, Lila fitoi festivalin e RTSH-së përmes një televotimi. Një vit më pas, ajo fitoi sërish.

Në 1998, Elsa Lila u njoh dhe në arenën ndërkombëtare pasi fitoi festivalin ndërkombëtar në Bullgari ‘Varna’.

Në 2001, Lila mori dekoratën ‘Ambasadore e Muzikës Shqiptare në Botë’, nga ish-presidenti Rexhep Meidani.

Në 2007, Lila mori pjesë në festivalin e 57-të të Sanremos në Itali me këngën “Il senso della vita”.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?