Atentati ndaj Licit, gazetarja: Ish-shefi i krimeve përgatiti kushtet për vrasjen

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetarja e kronikës Aida Topalli zbuloi gjatë një interviste për Euronews Albania detaje nga megaoperacioni i SPAK ku u arrestuan ish-drejtori i Forcave Operacionale, Oltion Bistri, biznesmeni Pëllumb Gjoka, si dhe drejtuesi i prokurorisë së Kukësit Xhevahir Lita, si dhe emra të tjerë të njohur të botës së krimit.

Topalli u ndal dhe te arrestimi i ish shefit të krimeve në policinë e Shkodrës, Ardit Hasanbega, për të cilin tha se akuzohet se ka krijuar kushtet e nevojshme për kryerjen e një atentati ndaj Ibrahim Licit dhe Dorian Dhulit.

Sipas gazetares, në dosjen e SPAK thuhet se Behar Bajri, ka tentuar të vrasë kundërshtarin e tij dhe personi që tentoi të kryente ekzekutimin është Astmer Bilali, një tjetër emër personazh i njohur i botës së krimit në Shkodër.

- Advertisement -

“Ardit Hasanbega ka mbajtur postin e shefit të seksionit të krimeve në policinë e Shkodrës, ai ka patur një rol aktiv për përgatitjen e kushteve për kryerjen e një vrasjeje. Kjo është një akuzë tejet e rëndë dhe për herë të parë SPAK-u i ka cilësuar si një grup të strukturuar kriminal.

Oltion Bistri ka dekonspiruar ndërsa Ardit Hasanbega ka krijuar kushtet për një tentativë vrasjeje në zonën e Shkodrës ndaj Ibrahim Licit, që është dhe armiku i përbetuar i fisit Bajri.

Grupi i Bajrit akuzohet për vrasjen e Gjin Ndojit që ka qenë shok i Behar Bajrit si dhe për atentetat e vazhdueshme për Ibrahim Licit dhe Dorian Dhulit.

Sa i takon Astmer Bilalit, ai del si një nga personat që ka tentuar të vrasë Ibrahim Licin dhe Dorian Dhulin. Ka qenë Ardit Hasanbega ai i cili u ka krijuar kushtet për të kryer këtë vrasje, por që nuk u realizua. Astmer Bilali është arrestuar në qytetin e Shkodrës dhe pse ishte i shpallur në kërkim për armëmbajtje pa leje”, tha Topalli.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ish-eprori i UÇK merret në pyetje nga Specialja, i bastiset dhe banesa

Ish-eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Haxhi Shala, është ftuar të hënën për intervistim nga Gjykata Speciale. Lajmin për Radion Evropa e Lirë e...

Dhuna në derbi| Komisioni i Disiplinës i ndalon hyrjen në stadium 14 tifozëve, emrat

Pas akteve të dhunës që shoqëruan ndeshjen KF Tirana – FK Partizani, e vlefshme për javën e 15-të të kampionatit “Abissnet Superiore”, Komisioni i...

Britania do t’i japë Ukrainës dy anije gjuetie minash të Marinës Mbretërore

Dy anije gjuetie minash të Marinës Mbretërore po transferohen në Ukrainë për të ndihmuar në forcimin e forcave të saj, ka njoftuar Britania e...

TË FUNDIT

Ish-eprori i UÇK merret në pyetje nga Specialja, i bastiset dhe banesa

Ish-eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Haxhi Shala, është ftuar të hënën për intervistim nga Gjykata Speciale. Lajmin për Radion Evropa e Lirë e...

Dhuna në derbi| Komisioni i Disiplinës i ndalon hyrjen në stadium 14 tifozëve, emrat

Pas akteve të dhunës që shoqëruan ndeshjen KF Tirana – FK Partizani, e vlefshme për javën e 15-të të kampionatit “Abissnet Superiore”, Komisioni i...

Britania do t’i japë Ukrainës dy anije gjuetie minash të Marinës Mbretërore

Dy anije gjuetie minash të Marinës Mbretërore po transferohen në Ukrainë për të ndihmuar në forcimin e forcave të saj, ka njoftuar Britania e...

“Doni t’ju çojë në zgjedhje të parakohshme”-Zbardhen kritikat e Ramës për deputetët

Burime nga mbledhja e grupit parlamentar të PS, bëjnë me dije se takimi ka nisur me kritikat e kryeministrit Rama në adresë të ligjvënësve...

Mbahet mbledhja e grupit parlamentar të PS, Rama kritika deputetëve

Burime nga mbledhja e grupit parlamentar të PS, bëjnë me dije se takimi ka nisur me kritikat e kryeministrit Rama në adresë të ligjvënësve...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×