English

Avni Rustemi dhe Mit’hat Frashëri, Butka: Si e liroi nga burgu pasi vrau Esatin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Historiani Uran Butka deklaroi se Mit’hati Frashëri ishte ai i cili e liroi nga burgu Avni Rustemin, pasi ky i fundit vrau Esat Pashë Toptanin në Paris.

- Advertisement -

Në emisionin “Now” në Euronews Albania, Butka u shpreh se Mit’hati bashkëpunoi me juristë, politikanë, si dhe pati kontakte me shoqata studentore.

“Ndodhi një gjë që nuk pritej, natyrisht. Vrasja e tij nga Avni Rustemi. Mit’hati që ka qenë kundër dhunës, e kritikon aktin e vrasjes, se vrasja nuk sjell asgjë të mirë, e ka të shkruar. Por këtë rastin e vrasjes nga Avni Rustemi, ai e shfrytëzoi që Avin Rustemi të lirohej nga dënimi që ishte përgatitur.

Ai bashkëpunoi me juristë, bashkëpunoi edhe me poilitikanë. Ndërkohë, u lidh me të gjithë shoqëritë studentore të Stmabollit, Rumanisë, në mënyrë që të bënin protesta që Avni Rustemi të lirohej, pasi ka bërë një vepër të tillë për të shpëtuar Shqipërinë nga rreziku”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?