Avokati: Procesi për vulën e PD-së mund të zvarritet me vite

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rezart Kthupi, një nga përfaqësuesit ligjor të Partisë Demokratike, të përfaqësuar nga Enkelejd Alibeaj, foli në Euronews Albania në lidhje me ‘sagën’ e nisur në gjykata në lidhje me vulën e PD-së.

Kthupi tha e procesi i nisur në gjykata mund të zgjasë me vite, por shtoi se pala e tij është e gatshme për një përgjigje përfundimtare sa më të shpejtë nga Gjykata e Lartë.

Ai i bëri thirrje  Gjykatës së Lartë ta shqyrtojë çështjen brenda afatit 30-ditor, pas ankimit që pritet të bëhet nga përfaqësuesit ligjor të Sali Berishës.

- Advertisement -

“Nëse është në çështjen e vullnetit tonë, është e lutur Gjykata e Lartë që ta shqyrtojë çështjen brenda afatit 30-ditor. Ne duam t’i japim zgjidhje në themele kësaj çështjeje nuk duam ta zvarrisim. Ne duam t’i japim një zgjidhje përfundimtare që njerëzit të qartësohen se kush është drejtuesi legjim i Partisë Demokratike. Nëse Gjykata e Lartë e shikon të mundshme, brenda 30-ditëve të shqyrtohet çështja, ne jemi shumë të gatshëm. Nëse Gjykata e Lartë vendos që vendimi i Gjykatës së Apelit është në fuqi, i takon palës tjetër që të depozitojë kërkesën në Gjykatën e Shkallës së Parë”, tha ai.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Serbët vijojnë protestat, Kurti në Bratislavë takon Borrell dhe Lajçak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pritet të takohet me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrell dhe të dërguarin e BE-së për dialogun...

Tensionet në Veri, Rama: Fuqia e ushtrisë serbe në kufi të Kosovës është zero

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në forumin “GLOBSEC 2023” që po mbahet në Bratislavë ku ka folur për situatën ne veri të Kosovës...

Al Pacion pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare

Mediat amerikane raportojnë se aktori i njohur Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare. Sipas TMZ, Noor Alfallah, e dashura 29-vjeçare...

TË FUNDIT

Serbët vijojnë protestat, Kurti në Bratislavë takon Borrell dhe Lajçak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pritet të takohet me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrell dhe të dërguarin e BE-së për dialogun...

Tensionet në Veri, Rama: Fuqia e ushtrisë serbe në kufi të Kosovës është zero

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në forumin “GLOBSEC 2023” që po mbahet në Bratislavë ku ka folur për situatën ne veri të Kosovës...

Al Pacion pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare

Mediat amerikane raportojnë se aktori i njohur Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare. Sipas TMZ, Noor Alfallah, e dashura 29-vjeçare...

Zbulime të reja në Pompei, gjenden trupat e 2 grave e 1 fëmije, viktima të vullkanit

Arkeologët në Pompei zbuluan mbetjet e tre viktimave të tjera të vullkanit Vezuvi, që shpërtheu në vitin 79 të Erës Sonë. Skeletet u gjetën në...

“Opozita e Kosovës si Vuçiç”, deklarata e fortë e deputetit të Vetëvendosjes

Deputeti i Vetëvendosjes, Armend Muja komentoi në një intervistë për Euronews Albania nëse Albin Kurti është në kushtet kur mund të kërkojë një votëbesim...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×