Bajram Begaj merr kryesimin, sa janë pagat e krerëve të rajonit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vendimi i fundit për rritjen e pagave e pozicionon presidentin Bajram Begaj, si kreun e shtetit më të paguar në rajon. Me rrogën 3860 euro, ai kalon edhe presidentët në Kroaci e Slloveni.

Bajram Begaj është nga sot presidenti më i paguar në rajon, pas votimit në parlamentin shqiptar për rritjen e pagave. Me përfitimin mujor që rritet nga 2320 euro në 3860 euro, ai kalon në rajon edhe presidentët e Kroacisë dhe të Sllovenisë, që paguhen deri në 3500 euro në muaj.

Menjëherë pas tyre janë tre anëtarët e Presidencës së Bosnjë-Hercegovinës: Denis Beqirović, Želka Cvijanović dhe Želko Komshić, secili me nga 2,920 euro në muaj në pozicionin e tyre drejtues dhe më tej zbret presidenti i Malit të Zi, Jakov Milatovic, i cili ka rrogë 2420 euro.

- Advertisement -

Ndërkohë, paga e Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani pas rritjes së fundit shkon në 2160 euro, ndërsa presidentit serb Aleksendar Vuçiç, të cilit I është rritur paga në janar, merr sot 1700 euro në muaj. Me një diferencë prej 200 eurosh, listën e mbyll Stevo Pendarovski me pagë mujore 1500 euro.

Në të gjithë rajonin, pagat e zyrtarëve janë një temë e nxehtë në sytë e publikut, sepse mendohet se ato marrin përveç rrogës, edhe të ardhura të tjera, disa herë më shumë se qytetarët e zakonshëm.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...

Ilda Zhulali: Edi Rama po dëmton Kosovën, ja si po e bën lojën e Serbisë

Ekspertja e çështjeve ndërkombëtare, Ilda Zhulali tha në “Now me Erla Mëhillin” se Edi Rama është duke e dëmtuar Kosovën me draft-statutin e propozuar...

600 km2 tokë nën ujë në Kherson, Ukraina hedh poshtë raportet për kundërofensivë

Qindra ukrainas u shpëtuan nga çatitë të enjten, dy ditë pasi ujërat nga një digë e madhe e thyer përmbytën fshatra, fusha dhe rrugë...

TË FUNDIT

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...

Ilda Zhulali: Edi Rama po dëmton Kosovën, ja si po e bën lojën e Serbisë

Ekspertja e çështjeve ndërkombëtare, Ilda Zhulali tha në “Now me Erla Mëhillin” se Edi Rama është duke e dëmtuar Kosovën me draft-statutin e propozuar...

600 km2 tokë nën ujë në Kherson, Ukraina hedh poshtë raportet për kundërofensivë

Qindra ukrainas u shpëtuan nga çatitë të enjten, dy ditë pasi ujërat nga një digë e madhe e thyer përmbytën fshatra, fusha dhe rrugë...

Behgjet Pacolli: Rama shumë i rëndësishëm në rajon, kemi nevojë për të në Kosovë

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në “Now me Erla Mëhillin” se Edi Rama ka një rol shumë të rëndësishëm në rajon. Ai u shpreh...

Pacolli: Rama s’bën veprime për të dëmtuar Kosovën, kam punuar me të dhe e njoh

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se drafti i propozuar nga kryeministri Edi Rama për asociacionin nuk bëhet...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×