English

Balluku: Koha për bashkëpunim, t’u krijojmë sipërmarrësve aksese në programet e BE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zëvendës kryeministrja Belina Balluku ishte këtë të martë në panelin për instrumentet e BE-së për Ndërmarrjet dhe Politikat Industriale.

- Advertisement -

Ajo tha se ka ardhur koha që të bashkëpunohet për t’i krijuar mundësinë bizneseve që të aksesojnë fondet e  programeve ekonomike të Bashkimit Europian.

“Sot ka ardhur momenti që ne të diskutojmë me njëri-tjetrin dhe të punojmë për ngritjen e infrastrukturës dhe të instrumentave të duhur të cilët do i shërbejnë biznesit për të aksesuar fondet e programeve ekonomike të Bashkimit Europian. Fonde të cilat janë aty, por që fatkeqësisht ne nuk e kemi pasur një infrastrutkturë për të mbështetur e për të udhëhequr sipërmarrësit tanë në këtë proces të ri për Shqipërinë. Ky është momenti për të bashkëpunuar e për t’u krijuar juve mundësinë që  të aksesohet të gjitha këto programe, të cilat unë do ia lë Majlindës që t’i detajojë.

Një nga programet që tashmë është i hapur dhe shumë i rëndësishëm është ‘Growth Plan’ që është një paketë prej 6 miliardë eurosh e cila do të aksesohet përmes granteve dhe kredive. Nga ana tjetër duhet pasur parasysh se një program shumë i rëndësishëm është “Horizont” i cili ka një disponueshmëri prej 95.5 miliardë erosh të cilat përmes konkurencës, projekteve dhe përmes instrumentave të ndryshme mund të aksesohet nga bizenset private për të mbështetur iniciativat e tyre dhe porojektet e tyre në sektorë të ndryshëm”,-tha Balluku.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?