English

Bankat japin 1 mld lekë kredi në ditë Rritet kërkesa në vitin 2024, preferohet leku

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjate muajit mars, bankat tregtare kanë dhënë mesatarisht, çdo ditë 1 mld lekë kredi. Shuma tregon se kërkesa nga bizneset dhe qytetarët janë rritur këtë vit.

- Advertisement -

Kërkesa për të marrë kredi është rritur këtë vit. Bankat tregtare dhanë 30.1 miliardë lekë kredi vetëm në muajin mars, shifër kjo 8% më e lartë, krahasuar me marsin e vitit të kaluar. Pra, mesatarisht, ato kanë disbursuar 1 mld lekë çdo ditë.

Për të gjithë tremujorin e parë, vlera e kredisë së re të disbursuar ishte 83 miliardë lekëve, me rritje 30% krahasuar me tremujorin e vitit 2023.

Të dhënat e regjistruara nga Banka Qendrore, tregojnë se kredia në lekë mbart pjesën më të madh të shumës. Ajo ka arritur në 62% të totalit, nga 41% që kishte qenë një vit më parë.

Rritja e kredisë së re është mjaft domethënëse, duke pasur parasysh edhe efektin e kursit të këmbimit. Megjithëse kreditimi i ri po dominohet nga leku, ajo pjesë e portofolit në valutë të huaj vazhdon të ndikohet negativisht nga rënia vjetore e kursit të këmbimit.

Kredia e re për bizneset për periudhën janar-mars 2024 arriti në 58.1 miliardë lekë, në rritje me 53% krahasuar me tremujorin e parë të vitit të kaluar.

Ndërsa kredia e re për individët arriti në 24.6 miliardë lekë, në rritje me 13.8% krahasuar me tremujorin e parë të vitit të kaluar.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?