Banori në Obotin e përmbytur: Të ketë devijim për prurjet e HEC-eve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Moti i keq ka përfshirë Shqipërinë në 48 orët e fundit, ku më problematike, situata paraqitet në qarkun e Shkodrës dhe të Lezhës.

Ekipi i Euronews Albania ishte në fshatin Obot të Shkodrës, ku pa nga afër situatën dhe e gjitha zona ishte e përmytur.

Një banor tha se banesa e tij ishte përmbytur dhe kjo situatë vijon prej vitesh.

- Advertisement -

Sipas tij, kanalizimet janë pastruar, por e vetmja zgjidhja për fshatin që të mos ketë më përmbytje, është që të ketë një devijim dhe të gjendet një rrugëdalje e re për daljen në det, për të shmangur prurjet e hidrocentraleve.

“Banor i zonës jam, banesa ka pësuar përmbytje. Varet edhe te reshjet, por u mësuam tani. Nëse vë dikush dorë për të devijuar, atëherë shpëton Oboti. Kanalizimet, i kanë pastruar, por nëse nuk bëjnë rrugëdalje tjetër për të dalë në det, nuk ka ku del. Çfarë bie nga hidrocentralet, këtu do shkojnë.

Jam infermieri i zonës. Nuk ka pasur probleme. Dalim me makinat e ushtrisë deri ku të dalim, pastaj kemi varkat, dalim edhe me varka. Shqetësohemi pasi është herët, varet nga reshjet, askush nuk e di, Nëse ka reshje, ka përmbytje, do të shohim”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Të ngrohesh me orar’, qytetarët: Jemi si mos më keq, si të kursejmë?

Për qytetarët, kursimi  energjisë është thuajse i pamundur. E vetmja mënyrë, të cilën ata e kanë parë si të arsyeshme për të shpenzuar më...

Vritet brenda spitalit 35 vjeçarja shtatzënë në Kosovë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kosovë, ku një person dyshohet se ka vrarë gruan e tij në Qendrën Klinike  Universitare të Kosovës...

Poli Hoxha: Arrestimet e IT, për t’i vënë kapakun skandalit me sulmet kibernetike

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se firmosja e urdhër-arresteve nga Prokuroria e Tiranës për  5 punonjësit IT pranë Departamentit të Administratës Publike (DAP), është thjesht...

TË FUNDIT

‘Të ngrohesh me orar’, qytetarët: Jemi si mos më keq, si të kursejmë?

Për qytetarët, kursimi  energjisë është thuajse i pamundur. E vetmja mënyrë, të cilën ata e kanë parë si të arsyeshme për të shpenzuar më...

Vritet brenda spitalit 35 vjeçarja shtatzënë në Kosovë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kosovë, ku një person dyshohet se ka vrarë gruan e tij në Qendrën Klinike  Universitare të Kosovës...

Poli Hoxha: Arrestimet e IT, për t’i vënë kapakun skandalit me sulmet kibernetike

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se firmosja e urdhër-arresteve nga Prokuroria e Tiranës për  5 punonjësit IT pranë Departamentit të Administratës Publike (DAP), është thjesht...

Arben Meçe: Meta i kapur nga Berisha, u detyrua të pranojë për 6 dhjetorin

Analisti Arben Meçe tha se kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta është i kapur nga kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha. Në një intervistë...

Poli Hoxha: Xhaxhai i Ervis Martinajt zbuloi arsyen pse është vrarë nipi i tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se xhaxhai i Ervis Martinajt ka bërë ku deklaratë, ku u shpreh se nipi i tij është vrarë për pronat...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×