BE paralajmëron sanksione ndaj bankës më të madhe ruse

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bashkimi Evropian planifikon të vendosë sanksione për bankat më të mëdha ruse.

Një gjë të tillë e ka konfirmuar presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen për mediat gjermane.

“Po shikojmë për masa të tjera në sektorin bankar, sidomos Sberbank, që përbën 37% të sektori bankar rus”, tha von del Leyen për “Bild”.

- Advertisement -

Von del Leyen thotë se BE po punon për “mekanizëm të zgjuar” për të përfshirë dhe naftën në sanksionet e radhës, raporton ‘Reuters’.

SHBA ka vendosur disa sanksione për Sberbank dhe disa banka të tjera në Rusi.

Për këtë bankë gjithashtu edhe Mbretëria e Bashkuar ka përcaktuar masa kufizuese.

Mbretëria e Bashkuar është shprehur se do të ndalojë të gjithë importin e qymyrit dhe naftës ruse deri në fund të 2022.

Në raundin e pestë të sanksioneve, BE ka bërë me dije një numër kufizimesh përfshirë “ndalimin e të gjithë transaksioneve” për katër banka që dominojnë 23% të sektorit bankar në Rusi.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

TË FUNDIT

Heshtja zgjedhore në Mal të Zi, nis në mesnatë

Në Mal të Zi, në mesnatë fillon heshtja zgjedhore fillon, në prag të rundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahet të...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave tha se kishte...

Bardh Sejdari tregon për “Barometrin” sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet

Bardh Sejdari ka treguar në emisionin “Barometri” se sa janë çmimet e qirasë në kryeqytet. Ai ka bërë një analizë të shkurtër se sa shkon...

Rritet shqetësmi për kostot e jetesës në Tiranë, si ndryshoi në matjet e Barometrit?

Shqetësimi i qytetarëve për koston e jetesës në kryeqytet është rritur. Të ndarë sipas gjinive 32.8% e atyre që mendojnë kështu janë meshkuj, ndërsa...

A është përmirësuar transporti publik në kryeqytet? E zbulon Barometri

Transporti publik është renditur si një nga problematikat kryesore sa i përket qytetarëve të Tiranës. 13.4% e të pyeturve nga Barometri i përkasin gjinisë femërore,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×