English

“Krishti u ngjall”, besimtarët ortodoksë në Shqipëri kremtojnë Pashkën!

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Besimtarët ortodoksë në Shqipëri festojnë sot Pashkën. “Krishti u ngjall!” “Vërtet u ngjall!” ishin thirrjet e besimtarëve ortodoksë të cilët pritën mesnatën për të festuar.

- Advertisement -

Fjala “pashkë” shoqërohet me “fjalën e ndritshme që simbolizon dritën që del nga varri i Krishtit” ndaj pasi ndoqën meshën, për të përforcuar ndritshmërinë e Pashkës, besimtarët morën me anë të llambadarëve të zbukuruara dritën.

Këtë dritë  të cilën klerikët e marrin nga flaka e kandilit të pashuar të Tryezës së Shenjtë, e cila simbolizon varrin e Krishtit të ngjallur.

Kjo ngjarje simbolizon rilindjen e shpresës, forcimin e besimit te Zoti për të gjithë besimtarët, kalimin nga e përkohshmja në të përjetshmen dhe çlirimin e njerëzve nga mëkati.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?