Nis lufta në Çernobil, trupat ruse tentojnë të marrin kontrollin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Forcat ushtarake ruse kanë nisur sulmin mbi Çernobilin, që në rast shpërthimi të centralit bërthamor do të shkaktonte një re radiokative në të gjithë Evropën.

Trupat e Ukrainës po rezistojnë për të mbajtur nën kontroll zonën që ndodhet rreth 60 milje në veri të Kievit.

Në këtë betejë ekziston frika që të dëmtohet vendi i magazinimit të mbetjeve nukleare dhe në rast rrjedhjeje, do të përhapej.

- Advertisement -

“Në rast se dëmtohet vendi i magazinimit në Çernobil atëherë retë radioaktive mund të mbulojnë Ukrainën, Bjellorusinë dhe BE”, thotë Anton Gerashchenko, këshilltar i Ministrisë së Brendshme në Ukrainë.

Zyrtarë të Ukrainës bëjnë me dije se një bombë ka goditur një anije të Turqisë në Detin e Zi.

Lajmi është konfirmuar dhe nga vetë Turqia. Ajo është anëtare e NATO-s dhe ekzistojnë frika se lufta mund të përfshijë të tjera vende duke përhapur një konflikt brenda dhe jashtë Evropës.

Nga luftimet e deritanishme nuk ka ende shifra të konfirmuara të viktimave, por një zyrtar nga Ukraina thotë se ka 40 të vdekur në krahun e tyre dhe 50 në krahun e Rusisë.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

TË FUNDIT

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×